Všetky správy

Päť slovenských junioriek v štyroch krajinách obnovilo svoje rehoľné zasvätenie

Sestry v dočasných sľuboch potvrdili nanovo svoje rozhodnutie kráčať za Kristom. Pätica junioriek patriaca do slovenskej provincie sa momentálne nachádza v štyroch rôznych krajinách.

Čítať ďalej...

Pripomíname si štvrté výročie smrti sestry Veroniky Theresie Ráckovej

Dnes si pripomíname štvrté výročie smrti sestry Veroniky Theresie Ráckovej, SSpS. Misionárka v Južnom Sudáne bola zasiahnutá výstrelmi neznámych mužov, keď sa vracala autom z nemocnice pri prevoze tehotnej ženy. Následkom svojich zranení zomrela 20. mája 2016 v Nairobi, v Keni.

Čítať ďalej...

Dnes slávime sviatok blahoslavenej Matky Jozefy

Matka Jozefa, spolu s Matkou Máriou, Helenou Stollenwerkovou, sa stala základným kameňom mladej komunity sestier v Steyli. Právom ju tak nazývame našou spoluzakladateľkou.  Matka Jozefa bola blahorečená 29. júna 2008.  

Čítať ďalej...

Výzva náboženstvám venovať 14. máj modlitbe a pôstu za koniec pandémie

Medzináboženský výbor pre realizáciu cieľov Dokumentu z Abú Zabí o ľudskom bratstve v sobotu 2. mája zverejnil výzvu adresovanú všetkým náboženským lídrom a ľuďom akejkoľvek viery z celého sveta „obrátiť sa na Boha jednotným hlasom“ v modlitbe a pôste za ukončenie pandémie Covid-19 a jej negatívnych dôsledkov. Osobitným dňom modlitby a pôstu má byť štvrtok 14. mája.

Čítať ďalej...

Sestra Sára sa zdieľa o situácii v meste Oruro

Myslím, že práve slová sv. Otca Františka vystihujú situáciu, v ktorej sa momentálne nachádzame a čím každodenne žijeme. Hromadná nákaza - koronavírus - je základnou témou nie len v Bolívii, ale v celom svete. Aj keď všetci vieme, ako vplýva nákaza na ľudstvo, každá krajina ju prežíva odlišne, konfrontuje vírus rôznymi opatreniami.

Čítať ďalej...

Barbarstvo moci (02)

Pozývame Vás pozrieť si ďalšiu premiéru filmu zo série dokumentov s názvom Barbarstvo moci z dielne Konferencie vyšších rehoľných predstavených na Slovensku. Čítať ďalej...

Posolstvo k 57.svetovému dňu modlitieb za duchovné povolania

V Nedeľu Dobrého pastiera sa modlíme za nové kňazské a rehoľné povolania. „Slová povolania“ – tak znie názov posolstva pápeža Františka k tohtoročnému, v poradí už 57. svetovému dňu modlitieb za duchovné povolania, ktorý bude Cirkev sláviť na 4. veľkonočnú nedeľu, 3. mája. 

Čítať ďalej...

Ďakujeme za dve percentá v roku 2019

Drahí priatelia našej Misijnej kongregácie, ktorí ste ju v uplynulom roku podporili aj finančne, a to dvoma percentami Vašej dane z príjmu – touto cestou Vám chceme vyjadriť našu vďačnosť za Váš dar, ktorý tiež pomáha v pokračovaní v našej činnosti, či už v službe starým ľuďom v Zariadení pre seniorov alebo pri iných aktivitách evanjelizácie.

Čítať ďalej...

Dnes je ďalšia premiéra filmu k 70. výročiu tzv. Barbarskej noci na Slovensku

Pozývame Vás pozrieť si ďalšiu premiéru filmu zo série dokumentov s názvom Barbarstvo moci z dielne Konferencie vyšších rehoľných predstavených na Slovensku.
 
Čítať ďalej...

Pozdrav z noviciátu v Ríme

 Počas Veľkého týždňa sme mali možnosť zažiť skúsenosť veľkonočnej židovskej večere, tzv. Seder.  Sme vďačné za Vašu podporu a modlitby za náš ENE ( anglicky hovoriaci noviciát v Európe). Prajeme Vám pokoj a hlboké stretnutie so zmŕtvychvstalým Ježišom.

Čítať ďalej...

Pozdravy z Južnej Ameriky

Sestry Elvini, Magdaléna, Aurélia zo Slovenska, Jeanne a Ivaniho slávili Veľký týždeň vo farnosti svätého Izidora de Alta Alegra v diecéze Roraima. „Pri tejto oslave spomíname s veľkou láskou na vás, chýbajú nám ľudia z farnosti a keď vidíme ich prázdne sedadlá, pamätáme si miesto, kde každý človek sedí. Jedného dňa sa s Božou milosťou vrátime, aby sme spoločne oslávili našu vieru v Boha, ktorý nás hlboko miluje a povzbudzuje nás, aby sme zachovali náš život a životy iných.“

Čítať ďalej...

Posolstvo k Veľkej Noci z generálnej rady

Vo veľkonočnom posolstve generálna radkyňa sr. Miriam Altenhofen SSpS hovorí: "Kameň je odvalený! Hrob je prázdny. Kríž sa stáva symbolom našej spásy a prázdny hrob sa stáva symbolom radikálneho nového začiatku. Keď si myslíte, že je to koniec, je to len začiatok niečoho nového. Mária Magdaléna a apoštoli zažili a sú svedkami, že Ježiš vstal, Boh ho vzkriesil z mŕtvych. Hallelujah!Je to sila silnejšia ako každé zlo, každý vírus, násilie a smrť! Je to Božia láska - a táto láska je vyliata aj do našich sŕdc skrze Ducha Svätého." Čítať ďalej...

Sestra Iva Kúšiková približuje v dokumentárnom filme Barbarstvo moci udalosti likvidácie kláštorov

V týchto dňoch si pripomíname 70. výročie likvidácie kláštorov – násilného vyvezenia rehoľníkov z kláštorov komunistickým režimom počas tzv. Barbarskej noci, čím sa mal ukončiť život rehoľníkov a rehoľných komunít v bývalom Československu. Dokument BARBARSTVO MOCI (00), ktorého autorkou je sr. Ivica Kúšiková, SSpS, približuje osudy rehoľníkov a ich prežívanie týchto udalostí, ako i snahu štátu vysporiadať sa s „nepriateľom“.

Čítať ďalej...

Modlitba talianskeho biskupa Giuseppe Giudiceho

Zostávam doma, Pane, a uvedomujem si, že si ma to tiež naučil, keď si v poslušnosti Otcovi žil tridsať rokov v dome v Nazarete v očakávaní svojho veľkého poslania.

Čítať ďalej...

Homília pápeža pri Urbi et Orbi: Víťazné zbrane sú modlitba a tichá služba

„Keď sa zvečerilo“ (Mk 4, 35). Tak sa začína evanjelium, ktoré sme práve počuli. Už cez niekoľko týždňov sa zdá, že zostúpila noc. Husté temnoty zahalili naše námestia, cesty a mestá; zmocnili sa našich životov a naplnili všetko ohlušujúcim tichom a ničivou prázdnotou, ktorá paralyzuje chod všetkých vecí.

Čítať ďalej...

Počas pôstnej obnovy zaznela žiakom výzva pravidelne čítať Božie Slovo

Len donedávna, do septembra 2019, bola v maďarskom mestečku Mélykút komunita Misijných sestier, kde sestry popri inom učili na Katolíckej základnej škole svätého Tomáša náboženstvo. Aj keď sme tu naše pôsobenie ukončili,  spolu so sestrou Klárou Vörös sme prijali možnosť pomôcť v dňoch 9. – 10. marca 2020 pri uskutočnení pôstnej obnovy pre žiakov.

Čítať ďalej...

Pre Catholic News Service sa sestra Eleonora Cichon delí ako sestry na generaláte využívajú čas

Skupina Misijných sestier služobníc Ducha Svätého na generaláte našla ďalšiu činnosť, pri ktorej využijúc svoje ruky robia niečo spoločné a sú pritom užitočné. Sestry sa dali na šitie rúšok.  

Čítať ďalej...

Vo videoposolstve sa sestra Maria Theresia prihovára sestrám, aby reagovali so súcitom na aktuálnu situáciu

S potešením vám oznamujem, že sme všetci tu, v Ríme, v poriadku. Robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme dodržiavali pravidlá a rady vlády, aby sme znížili šírenie vírusu. Zároveň sa modlíme za ochranu, uzdravenie a útechu pre ľudí, ktorí sú najviac postihnutí.

Čítať ďalej...

Misijné sestry môžete sledovať na Instagrame

Uvedomujúc si aktuálnu situáciu dnešnej doby sme ako reakciu na potreby časov založili nový účet Misijných sestier na Instagrame. Sledujte nás. 

Čítať ďalej...

Ako som prežila moju polročnú skúsenosť v rámci noviciátu na Slovensku

Po roku kanonického noviciátu v Ríme som prišla na Slovensko, kde som absolvovala svoju šesťmesačnú apoštolskú prax v komunite provinciálneho domu v Ivanke pri Nitre.

Čítať ďalej...

Sestra Viera sa učí spoznávať v Zambii kultúru a tradície ľudí

 Milé spolusestry, rodina a priatelia! Srdečne Vás všetkých pozdravujem z mojej misie v Zambii.

Čítať ďalej...

Novicka Magdalénka strávila víkend na internoviciáte v Tatrách

Počas víkendu 7. – 9. februára 2020 sa uskutočnilo tretie stretnutie internoviciátu v Dolnom Smokovci.

Čítať ďalej...

Podporte nás 2%

Podporte nás 2% z Vašich daní aj tento rok.  Ďakujeme! 

Čítať ďalej...

Klienti Domova svätého Jozefa oslávili Svetový deň chorých prijatím sviatosti chorých

V deň, keď si Cirkev pripomína Svetový deň chorých prijali klienti Domova svätého Jozefa a chorobou skúšané sestry sviatosť pomazania chorých.

Čítať ďalej...

Sestry si pripomenuli dôležitosť radosti v duchovnom živote

Radosť nie je závislá od veku, je dynamizmom, ktorý dáva život  a nádej. V provinciálnom dome Misijných sestier služobníc Ducha Svätého sa 7.- 9. februára uskutočnil formačný víkend sestier v doživotných sľuboch.

Čítať ďalej...

Misijné sestry slávili Deň zasvätených so svojimi biskupmi

Deň zasvätených oslávili Misijné sestry služobnice Ducha svätého aj svojou účasťou na stretnutiach s otcami biskupmi vo viacerých diecézach.

Čítať ďalej...

Juniorky sa povzbudili slovami: Čo sa šarpeš? Prach si a na prach sa obrátiš!

 Po dlhšom čase sa nám opäť podarilo stretnúť. Bolo náročné nájsť si spoločný čas, pretože v junioráte je každá sestra vyťažená.

Čítať ďalej...

Sestry sa predstavili s najoriginálnejšou pokrývkou hlavy na karnevale

Kde bolo, tam bolo... v kláštore provinciálneho domu v Ivanke pri Nitre bol v nedeľu 26. januára fašiangový karneval.

Čítať ďalej...

Komunita v Bratislave oslávila sviatok svojho patróna

Naša bratislavská komunita svätého Arnolda oslávila sviatok a patrocínium našej kaplnky spolu so susedskými komunitami, sestrami Vykupiteľkami a Milosrdnými bratmi. Po prezentácii o živote svätého Arnolda a slávnostnými vešperami sme slávili Eucharistiu, ktorú celebroval páter Richard, prior Milosrdných bratov.

Čítať ďalej...

Sestra Sára je členkou novootvorenej komunity v Oruro

Oslava sviatku svätého Arnolda Janssena bola pre régiu Misijných sestier služobníc Ducha Svätého v Bolívii zvlášť výnimočná. V diecéze Oruro otvorili sestry novú trojčlennú komunitu, ktorá nesie práve meno zakladateľa troch misijných kongregácií.

Čítať ďalej...

"Traja králi" požehnali priestory komunít a novej nemocnice

Tak ako je to v našich končinách zvykom, 6. január sme prežili spolu všetky tri rehoľné spoločenstvá – komunita Misijných sestier, sestier Vykupiteliek a Milosrdných bratov  na Námestí SNP v Bratislave. Teda nie na námestí, lebo nešlo o žiaden pochod či zhromaždenie, ale predsa sme sa „nachodili“ po našich komunitách a celej celučičkej nemocnici Milosrdných bratov.

Čítať ďalej...

V Ivanke slávili sestry spoločné meniny

Chceli by ste vedieť, ako oslavujú rehoľné sestry meniny? Nemyslite si, že je to nejaká nudná kláštorná „párty“. Poviem vám, je to poriadna sranda...

Čítať ďalej...

Vianočné pozdravy z misií

Od novonarodeného Ježiša Vám z celého srdca prajem a vyprosujem plnosť Jeho požehnania, vzájomnej lásky a radostnej služby.  Vďaka za Vaše modlitby, ktorými nás sprevádzate.

Čítať ďalej...

Účastníčky duchovnej obnovy reflektovali svoju cestu k Bohu

„Hľa, služobnica Pána.“ To sú slová, ktoré povedala Panna Mária anjelovi Gabrielovi pri zvestovaní, že sa stane Matkou Božieho Syna.

Čítať ďalej...

Sestry navštívili spoločenstvá MzDSv na Spiši

Tretí adventný víkend sestry Mária Magdaléna a sestra Lucia strávili na Spiši, kde navštívili spoločenstvá Misijného združenia Ducha Svätého.

Čítať ďalej...

Klienti Domova Svätého Jozefa zakúsili „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok“

Deti zo Základnej školy v Ivanke pri Nitre potešili vo štvrtok 19. decembra svojím vianočným programom obyvateľov Domova svätého Jozefa a sestry v Kláštore Ducha Svätého.

Čítať ďalej...

Rómske deti a dospelí predviedli svoju talentovanosť vo vianočnom vystúpení

Materské a Komunitné centrum na Orechovom dvore pripravilo vianočné vystúpenie  detí a dospelých. Rehoľné sestry z Inštitútu dcér Márie Pomocnice a Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého spolu so sociálnymi pracovníkmi sa v tejto lokalite v Nitre venujú prevažne rómskemu obyvateľstvu.

Čítať ďalej...

Vianočná novéna podporuje život v našom spoločenstve

Boh vtelenia žije v rodine, v spoločenstve. Preto každý, kto zdieľa svoju existenciu v rodine a komunite, prežíva Boha a samotný život Boha prúdi cez ňu a v komunite. Tento rok v rámci roka Spoločenstvo v rámci Kongregácie sa modlíme vianočnú novénu za naše komunity a kongregáciu. 

Čítať ďalej...

Svätá rodina hľadá prístrešie aj medzi pohostinnými rodinami v Ivanke pri Nitre

Pobožnosť Svätá rodina hľadá prístrešie je rozšírená aj medzi rodinami v Ivanke pri Nitre. Misijné sestry uchovávali po celý rok obraz putujúcej Svätej rodiny v kláštore, preto bol rad na nich, aby túto pobožnosť tento rok začali oni. K vopred dohodnutej rodine sestry mali večer 15. decembra zaklopať na dvere.

Čítať ďalej...

Akademický spevácky zbor PF UKF v Nitre začal svoje tohtoročné turné

Akademický spevácky zbor PF UKF v Nitre uviedol dňa 14. decembra svoj adventno – vianočný koncert sestrám Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého, klientom Domova Svätého Jozefa a návštevníkom provinciálneho domu v Ivanke pri Nitre.

Čítať ďalej...

Sestry vďačné za dar svojho povolania sa zúčastnili koncertu „Bratislava spieva Gospel“

Mesiac december je milým mesiacom pre deti, pretože slávia sviatok svätého Mikuláša,  pre dospelých, ktorí prežívajú  jedinečnú atmosféru rorátov, ako aj pre Misijné sestry služobnice Ducha Svätého.

Čítať ďalej...

Dnes slávime 130 rokov našej Kongregácie

V tento predvečer slávime 130. narodeniny našej Kongregácie. Zo skromných začiatkov môžeme dnes vzdať Bohu chválu za takmer 3 000 sestier 50 národností s prítomnosťou v päťdesiatich krajinách v 45 provinciách/régiách a komunity na Generaláte v Ríme.

Čítať ďalej...

Svetlo vo tme žiari v Přerovskej galérii

 Vianoce v Přerovskej galérii sa začali už pred adventom, a to 21. novembra 2019 otvorením vernisáže vianočnej výstavy s možnosťou zakúpiť si vystavované diela.

Čítať ďalej...

Misijný tím bol na cestách po Slovensku

V mesiacoch september a október navštívil Misijný tím slovenskej provincie viaceré farnosti. Túžbou sestry Prasedes Pakaenoni, sestry Zuzany Civániovej a sestry Lucie Slušnej, ako členiek Misijného tímu, bolo svedčiť o tom, že Ježišova misia je záležitosťou srdca každého misionára.

Čítať ďalej...

Sestry vyprevadili sestru Vieru do Zambie

Rozlúčka s milovaným človekom je prejavom vzájomnej lásky a podpory a udelením požehnania na jej cestu. 

Čítať ďalej...

Sestra Sára prežíva spolu s ľuďmi v Bolívii chvíle napätia

To, čo sa tu žije od 20. oktobra, je história, ktorá sa bude čítať v knihách histórie v budúcnosti.

Čítať ďalej...

V Košiciach sa uskutočnila misijná animácia pre študentov

Sestra Jana Pavla, SSpS a sestra Jana, SSpS prijali pozvanie študentov z Gymnázia sv. Tomáša Akvinského v Košiciach a tiež veriacich z farnosti Petrovany. 

Čítať ďalej...

Na Orave sa piekol misijný koláč

Na Orave, vo farnosti Podbiel, sa na misijnú nedeľu uskutočnil ďalší ročník akcie Misijný koláč, ktorej sa zúčastnili aj naše sestry Viera a Mária Magdaléna.

Čítať ďalej...

Vo Svite sa uskutočnili mimoriadne hodiny náboženstva

V Mimoriadnom misijnom mesiaci mohli zažiť žiaci na základnej škole ZŠ Komenského vo Svite niečo z misií.

Čítať ďalej...

sr. Filipa praje všetkým požehnané misie

Srdečne pozdravujem z Južnej Kórey a ďakujem za misijný pozdrav.

Čítať ďalej...

Misijná nedeľa očami dobrovoľníčky

„Misijné poslanie sa nás osobne dotýka: ja som vždy misiou, ty si vždy misiou; každý pokrstený a pokrstená je misiou.

Čítať ďalej...

V mexickej dedine San Agustín de las Juntas sa prvý raz slávila Misijná nedeľa

V modlitebnom a radostnom duchu sme prosili Pannu Máriu, prvú misionárku, ktorá darovala svetu Ježiša a vždy sa podieľala na šírení Jeho misie tu na zemi, aby orodovala za všetky národy sveta, vyprosovala pokoj v krajinách, kde vládnu vojny, hlad, násilie, prenasledovanie, nespravodlivosť a aby aj nám pomáhala v napĺňaní tej našej každodennej misie. 

Čítať ďalej...

Zasvätení sa vzdelávali v médiách

O mediálne školenie je medzi rehoľníkmi naďalej záujem. Medzi 24 účastníkmi seminára ON LINE 6 boli zasvätení zo Slovenska a Českej republiky i diecézni kňazi.

Čítať ďalej...

Žiaci si obohatili svoje vedomosti o misiách v Južnej Afrike

Do jednej z nitrianskych základných škôl zavítala slovenská misionárka, ktorá pôsobila v Južnej Afrike.

Čítať ďalej...

Ako sme oslávili Misijnú nedeľu

V hesle Mimoriadneho misijného mesiaca Pokrstení a poslaní sa niesla aj slávnosť Misijnej nedele v Ivanke pri Nitre 20. októbra 2019.

Čítať ďalej...

List z Papuy Novej Guiney od sr. Jarky

 Čo sa týka mňa, čas mi beží neuveriteľne rýchlo. Až sa mi nechce veriť, že budúci rok prídem opäť na dovolenku.

Čítať ďalej...

Slávenie vigílie Misijnej nedele v Kostole milosrdných bratov v Bratislave

Štvrtkový večer sme sa spolu s veriacimi modlili za misie a spomínali aj na sr.Veroniku Theresiu.

Čítať ďalej...

Slavení mimořádného misijního měsíce října 2019 v České republice

Srdečně Vás všechny zdravíme z naší komunity v Přerově! Chceme se s Vámi podělit s tím jak tady probíhá oslava mimořádného misijního měsíce, vyhlášeného papežem Františkem.

Čítať ďalej...

Odchod sestier z Mélykútu a zatvorenie komunity

Oficiálne sme sa s obyvateľmi v Mélykúte rozlúčili pri farskej svätej omši dňa 01. septembra 2019. Na záver svätej omše vyjadril predseda farskej rady svoje poďakovanie sestrám za ich prítomnosť.

Čítať ďalej...

Keď vietor Ducha Svätého prefúkne kláštor

Ak by niekto zavítal cez víkend 27. – 28. septembra 2019 do nášho provinciálneho domu v Ivanke pri Nitre, zistil by, že sa u nás koná provinciálne zhromaždenie sestier.

Čítať ďalej...

RADOSŤ ROZDÁVANÍM RASTIE

V polovici augusta sme so sr. Veronikou Bernadette cestovali do krásnej oravsko-liptovskej prírody pod Roháče. Už druhé leto sme spolu s rodinkami zo Zlatých Moraviec „táborili“ v penzióne v malebnej dedinke Huty.

Čítať ďalej...

Juniorky Európy v Českej republike

Na přelomu července a srpna se již tradičně uskutečnilo evropské setkání juniorek SSpS, tentokrát poprvé v České republice.

Čítať ďalej...

Misijné prázdniny aj tento rok

„Som animátorom Misijných prázdnin už niekoľko rokov. Tento tábor vnímam ako veľkú duchovnú skúsenosť, spoznávam sa s novými ľuďmi a hlavne lepšie s Bohom a môžem urobiť niečo užitočné pre svoj duchovný život a duchovný život ostatných.“

Čítať ďalej...

Misijný tábor 2019

V dňoch 19. – 23. augusta 2019 sa v našom kláštore v Ivanke pri Nitre uskutočnil denný misijný tábor. Tábora sa zúčastnilo 21 detí vo veku od 5 do 12 rokov.

Čítať ďalej...

Komunitný výlet na Butkov

11. júna sme sa zobudili do krásneho slnečného rána. Trinásť sestier komunity v Ivanke pri Nitre sa vydalo na púť spojenú s výletom na nové pútne miesto Skalné sanktuárium Božieho milosrdenstva na hore Butkov (Ladce).

Čítať ďalej...

Vysviacka

22.júna prijali z rúk otca biskupa Viliama Judáka kňazské svätenie traja naši bratia verbisti -Juraj Begany, Matej Reiner a Patrik Páleník.

Čítať ďalej...

Novokňaz v Ivanke

Tretí júnový pondelok slúžil u nás v Provinciálnom dome sv. omšu novokňaz nitrianskej diecézy Róbert Holečka.

Čítať ďalej...

Deň naplnený radosťou

Ako bodku za školským rokom sa nám v pondelok 17.júna 2019 podarilo uskutočniť bicyklový výlet pre žiakov náboženstva zo Základnej katolíckej školy svätého Tomáša v Mélykúte. 

Čítať ďalej...

Kurz Samuel

V dňoch 14.-16.6.2019 sa v kláštore Misijných sestier služobníc Ducha Svätého konali duchovné cvičenia pre účastníkov druhého ročníka kurzu Samuel v Nitrianskej diecéze.

Čítať ďalej...

Turíce 2019 v provinciálnom dome

Deň slávnosti Zoslania Ducha Svätého, náš veľký sviatok, sme začali rannou modlitbou – prosili sme o dary Ducha Svätého aj modlitbou chválospevu v deviatich jazykoch.

Čítať ďalej...

Deň farnosti v Zuberci

Turíce a misie patria k sebe. To spoznala aj farská rada farnosti Zuberec, a preto sa rozhodli dať svojmu tohtoročnému Dňu farnosti misijné podfarbenie.

Čítať ďalej...

Z misií v Južnej Afrike

Po ďalších štyroch rokoch intenzívneho nasadenia na misijnom poli v Juhoafrickej republike si prišla domov oddýchnuť sr. Mária Bernadeta Gromanová.

Čítať ďalej...

sr. Sedis ešte raz z Ríma

Som otvorená na plnenie Božej vôle a plnenie sľubov. „Vernosť je takmer nemožná pre mňa, ale nie pre Boha. Ak si chcete zvoliť Boha vo svojom živote, to je krásne rozhodnutie. V ňom sa cítim tak pokojne, cítim sa byť milovaná. Verím, že všetko, čo pochádza od Boha, prežije.“

Čítať ďalej...

Obnova svätých sľubov na Taiwane

Pri písaní týchto riadkov vychádzam z predpokladu, že málokomu sa chce čítať dlhý článok. A tak vám chcem takto trošku nezvyčajne a v krátkosti opísať udalosť obnovenia rehoľných sľubov.

Čítať ďalej...

Slávnosť sľubov

 Bola to nádherná slávnosť, počas ktorej som ďakovala Bohu za dar rehoľno-misionárskeho povolania.

Čítať ďalej...

Srdečné pozdravy z Bolívie

V apríli sme mali my, Slováci tu v Bolívii, privilégium stretnúť sa a prežiť pár dní s verbistom Jankom Štefancom a laikom Filipom Šimorom. Rada by som sa podelila s dobrodružstvomi, ktoré ma častokrát sprevádzajú.       

Čítať ďalej...

Slávnosť v Stockerau

Štyri sestry zo Slovenska sa v sobotu 27.4.2019 zúčastnili slávnosti v St. Koloman KlosterStockerau za Viedňou.

Čítať ďalej...

Ako sr. Janka oslavovala Veľkú noc v Mexiku

Drahá komunita sestier v Ivanke. Srdečne vás pozdravujem a každej z nás prajem radosťou naplnené srdce zo zmŕtvychvstania nášho Pána! 

Čítať ďalej...

Veľká noc v tichu

Prežitie Veľkej noci v tichu na Kalvárii organizujú pre mladých Sestry Panny Márie Útechy spolu s bratmi verbistami už niekoľko rokov.

Čítať ďalej...

Duch Svätý za múrmi väznice

V nedeľu, 24. marca, prijali tri mladé ženy v nitrianskej väznici sviatosť birmovania.

Čítať ďalej...

List od sr. Filipy z Južnej Kórey

Milé sestry, s mojou vďakou za všetky správy pripájam aj ja správy od nás cez fotky.

Čítať ďalej...

Noviciát trošku inak

Ahojte, pýtate sa, ako sa máme?

Tak sa vám po čase znova ozývame.

Čítať ďalej...

Blahoslavenstvá – očami Ježiša a dnešných ľudí

Je to už zvykom, že dvakrát do roka, navštívia misionári verbisti pôsobiaci v Maďarsku v spolupráci s Misijnými sestrami, konkrétnu farnosť s misijným programom a duchovnou obnovou.

Čítať ďalej...

Sr. Sedis sa ozýva z Ríma

Za posledné dva týždne som sa naučila mnoho nových veci: spoznávam viac seba: „Kto som“.

Čítať ďalej...

Ježiš, príklad lásky

Ježiš Spasiteľ jediná nádej! Toto vyjadril Nguyen Van Thuan, vietnamský biskup, ktorý sa dostal na 13 rokov do väzenia, z nich bol 9 rokov v izolácii. Po svojom zatknutí si uvedomil, že sa Ježiš na neho obracia s otázkou: „A za koho ma pokladáš ty?“ /Mk 16:15/

Čítať ďalej...

Posviacka nového domu SSpS komunity sv. Jozefa Freinademetza v Přerově

Rozhodli sa sestry tamojšej komunity po viac než 13-tich rokoch pôsobenia a po dlhom procese rozlišovania posunúť do oblasti, ktorá naliehavejšie potrebuje posolstvo radostnej zvesti o Božom kráľovstve. Lós padol na Přerov.

Čítať ďalej...

Duchovné cvičenia v provinciálnom dome

V provinciálnom dome Misijných sestier v Ivanke pri Nitre prebiehali od 23.2. – 2.3.  duchovné cvičenia pod vedením benediktínskeho opáta Vladimíra Kasana.

Čítať ďalej...

Ako "Dávať Druhému Dobro" sa delia sestry z Bratislavy

Od augusta som Rím vystriedala za Bratislavu, službu vo formácii za službu ľuďom v núdzi a bez domova, noviciátsku komunitu na generaláte za mini komunitku vo dvojici so sr. Katkou pri Nemocnici Milosrdných bratov v centre mesta. 

Čítať ďalej...

Sr. Sedis sa zúčastní v Ríme programu pre formátorov

V piatok, 1.2.2019, naša sestra Sedis odchádzala do Ríma, kde sa zúčastní - spolu s ďalšími 24 sestrami z rôznych kongregácií a krajín - štvormesačného programu pre prípravu formátorov, ktorý organizuje Medzinárodná únia generálnych predstavených ženských reholí (UISG).

Čítať ďalej...

Deň zasvätených v Nitre

Na sv. omši s otcom biskupom Judákom v Nitre boli prítomné aj naše sestry.

Čítať ďalej...

Stretnutie mladých v Budapešti

Viac ako tisíc mladých ľudí sa zúčastnilo sprievodného podujatia Svetového dňa mládeže v Paname pod názvom Panama deň, ktorý sa konal dňa 26. januára v Budapešti.

Čítať ďalej...

Nové provinciálne vedenie sa ujalo svojej funkcie

Dňa 19.01.2019 sa na pracovnom stretnutí v provinciálnom dome v Ivanke pri Nitre stretli oba provinciálne tímy, aby si odovzdali skúsenosti a informácie potrebné pre službu vedenia.

Čítať ďalej...

Štátne vyznamenanie získala zosnulá sr. Veronika Rácková,SSpS

Štátne vyznamenanie, Pribinov kríž I. triedy in memoriam, za mimoriadne zásluhy o sociálny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti prevencie zdravia a misionárskej činnosti udelil prezident Slovenskej Republiky zomrelej misionárke Veronike Ráckovej SspS.

Čítať ďalej...

Vianoce vo väznici - Nenechajte si ukradnúť nádej!

 Počas vianočných sviatkov sme mali možnosť viackrát sláviť sv. omšu a mať katechézu s našimi ženami v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Nitre v rámci nášho už dlhoročného apoštolátu na tomto mieste.

Čítať ďalej...

Dobrá novina došla aj k nám

26. decembra priniesli deti a mladí z Ivanky pri Nitre Dobrú novinu sestrám a dôchodcom v Domove svätého Jozefa  v provinciálnom dome. Ako odmena ich čakala vďačnosť poslucháčov, potlesk a malé pohostenie. Ďakujeme!

Čítať ďalej...

Hľadanie prístrešia pre Svätú rodinu v provinciálnom dome

Je pekným zvykom 9 dní pred Vianocami modliť sa deviatnik - spoločnú modlitbu rodín, tzv. „Hľadanie prístrešia pre sv. Rodinu.“ Aj my sme sa v provinciálnom dome spolu s veriacimi zapojili do tejto modlitby.

Čítať ďalej...

Deti Základnej školy v Ivanke pri Nitre koledovali v kláštore

Radosť z Kristovho narodenia vyspievali naši predkovia v krásnych koledách.

Čítať ďalej...

Srdečné „Pán Boh zaplať“ všetkým štedrým darcom

„Príklad Mudrcov nech nám pomáha upriamiť náš pohľad na hviezdu a nasledovať veľké túžby nášho srdca. Oni nás učia neuspokojovať sa len s priemerným životom, ale nechať sa fascinovať Dobrom, Pravdou, Krásou, Bohom.“ (pápež František)

Čítať ďalej...

Deti zahrali jasličkovú pobožnosť

 Na pozvanie Katolíckej Charity prišli spoločne 24. decembra osláviť vianočnú vigíliu osamelí žijúci v meste Mélykút.

Čítať ďalej...

Predvianočné vystúpenie na Orechovom dvore

Deti Rómskeho Komunitného centra na Orechovom dvore pripravili zaujímavý program.

Čítať ďalej...

Keď sa dvaja Slováci stretnú na misii v Bolívii

Posielam vám nejaké fotky z návštevy p. Janka Piataka u nás v Titagallo

Čítať ďalej...

Volili sme nové provinciálne vedenie

V provinciálnom dome Misijných sestier služobníc Ducha Svätého sa v dňoch 30. novembra 2018 – 2. decembra 2018 konalo volebné zhromaždenie slovenskej provincie.

Čítať ďalej...

Ružové sestry už 10 rokov v Nitre

V novembri si klauzúrne sestry Služobníc Ducha Svätého ustavičnej poklony pripomenuli 10 výročie posviacky kláštora Najsvätejšej Trojice v Nitre a taktiež svojho pôsobenia na Slovensku.

Čítať ďalej...

Misijná nedeľa 2018 – JA SOM MISIA

Svetový deň misií sme v našom provinciálnom dome oslavovali spoločenstvom. Spoločenstvom pri prípravách tohto dňa a spoločenstvom v samotnú Misijnú nedeľu, keď sme mohli spolu so všetkými, ktorí prišli do nášho domu, prežívať radosť.

Čítať ďalej...

Posmrtné spomienky na sr. Svoradu, Máriu Martinčovú

Sestra Svorada pochádzala z Valaskej Belej z hlboko veriacej rodiny. Jej otec - Ján Martinča bol sklenárom a mal tiež malé hospodárstvo.

Čítať ďalej...

Ako v Kelči slávili Misijnú nedeľu

Zamerať pohľad na ľudí žijúcich na iných kontinentoch sa snažili sestry počas sv. omše v prosbách i komentároch k obetným darom. 

Čítať ďalej...

Odišla som na misijnú skúsenosť

sr. Miriam odišla na Taiwan a v októbri sr. Jana do Mexika, aby tu medzi tamojšími ľuďmi nachádzali Boha ukrytého v každom človeku. 

Čítať ďalej...

Sr. Svorada zavŕšila svoju misionársku službu

Sr. Svorada,  Mária Martinčová, SSpS posilnená sviatosťou chorých  vo veku  92  rokov a v 69. roku  rehoľných sľubov, spojená s Kristom v návrate k Otcovi  zavŕšila svoju misionársku službu dňa 23. 10. 2018.

Čítať ďalej...

Generálna vizitácia (7. 9. – 10.10.2018)

7. septembra pricestovala z Ríma do našej provincie sr. Maria Cristina Ávalos, členka generálneho vedenia, na vizitáciu našej provincie. Čo to vlastne znamená vizitácia? Je to návšteva z generálneho vedenia, ktorá sa stretne so sestrami každej komunity provincie a svojou prítomnosťou ich povzbudí v sesterskej láske a v misijnej horlivosti.

Čítať ďalej...

Pozdrav z Titagallo.

V tomto misijnom mesiaci, kedy sa viac modlíme ruženec a sme spojení  misijným zápalom, chcem aspoň takouto formou poďakovať za každú vašu obetu, myšlienku, modlitbu a podporu.

Čítať ďalej...

Jedine Boh môže naplniť naše srdce. Je príliš veľké a príliš široké pre stvorenia“ (bl. Helena Stollenwerk)

S veľkou radosťou v srdci sa chcem s Vami všetkými podeliť so svojím šťastím. Pán Boh mi dal pocítiť, aké to je, keď mu dovolíme, aby On napĺňal naše srdce. Po dlhom období prípravy mi prejavil veľkú lásku a dôveru a tak sme si 6. októbra 2018 zopakovali svoje ÁNO, tentoraz už navždy.

Čítať ďalej...

10 rokov prítomnosti sestier v Maďarsku

Každé, aj najmenšie výročie, je vhodnou príležitosťou na zamyslenie nad uplynulým obdobím a vďačnosťou za obsiahnuté milosti.

Čítať ďalej...

Medzinárodný seminár SSpS pre koordinátorov komunikácie

39 účastníkov z rôznych provincií a regiónov SSpS privítala komunita generalátu. Medzi nimi sú viaceré Slovenky: sr. Filipa reprezentujúca Južnú Kóreu, sr. Aurélia Brazíliu,sr. Jaroslava Papuu Novú Guineu a sr. Katarína slovenskú provinciu.

Čítať ďalej...

Nová novicka zo Slovenska v Ríme

Našu komunitu noviciátu zatiaľ tvoríme my dve s Katrinou , naša novicmajsterka sr. Mary Joy Quizan z Filipín a sr. Carmen Elisa z Argentíny, ktorá o mesiac odchádza na misie do Grécka.

Čítať ďalej...

Nezabúdajme na nich

Pred niekoľkými dňami zomrela najstaršia politická väzenkyňa. Bola odsúdená na sedem rokov za založenie tajného spolku a protištátnu činnosť.   Čítať ďalej...

“Nie vy ste si vyvolili mňa, ale ja som si vyvolil vás

8. septembra 2018 na sviatok Narodenia Panny Márie som spolu s troma ďalšími sestrami zložila doživotné sľuby – čistotu, chudobu a poslušnosť v Misijnej kongregácii služobníc Ducha Svätého.

Čítať ďalej...

Posmrtné spomienky na sr. Bohumíru

 Sestra Bohumíra sa narodila ako najstaršia zo  siedmych detí manželom Adamovi a Márii, rodenej Chupáčovej.

Čítať ďalej...

sr. Bohumíra zavŕšila svoju misionársku púť

       Sr. Bohumíra, Rozália Školníková, SSpS posilnená sviatosťou chorých  vo veku 100  rokov a v 80. roku  rehoľných sľubov, spojená s Kristom v návrate k Otcovi zavŕšila svoju misionársku  službu dňa 16. 9. 2018.

Čítať ďalej...

Deň farnosti Podbiel

Deň farnosti Podbiel -Nedeľa, 9. septembra 2018. Tento rok sa niesol v duchu misií Cirkvi. Cirkev je vo svojej podstate misionárska, pretože Božie kráľovstvo nie je výsadou len niekoľkých povolaných. 

Čítať ďalej...

Európske stretnutie junioriek SSpS – 2.-7. augusta 2018 – Racibórz, Poľsko

V minulosti boli tlačené texty vzácnosťou. Čítanie textu prebiehalo v komunite. Dnes čítame či počúvame hudbu skôr jednotlivo. Ale človek sa chce a potrebuje deliť, a tak sa skôr či neskôr museli objaviť sociálne médiá.

Čítať ďalej...

Krása a chudoba

Ahojte, posielam zopár fotiek z jednej komunity, z ktorej prichádzajú niektoré deti k nám do internátu. Takúto materiálnu chudobu som ešte nevidela...

Čítať ďalej...

Generálna vizitácia: " Nové víno v nových mechoch"

Dnes 9. septembra štartujeme - začíname  našu generálnu vizitáciu, ktorá potrvá celý mesiac. Srdečne vítame medzi nami sr. Máriu Cristinu Ávalos- generálnu radkyňu, ktorá pricestovala z Ríma a bude nás doprevádzať. Vám milí čitatelia už vopred ďakujeme za modlitby. Možno sa spýtate čo to  vlastne je generálna vizitácia?

Čítať ďalej...

Návšteva novicmajsterky

V dňoch 27.8.-3.9. sme mali na Slovensku vzácnu návštevu. Prišla k nám sr. Mary Joy z Ríma.

Čítať ďalej...

Moja láska chce odpovedať na Božiu lásku

Čas rýchlo letí a moja medzinárodná probácia v USA sa blíži ku koncu. Bol to pre mňa veľmi zaujímavý čas. Čas štúdií, ale aj hlboko prežitý čas s Pánom. Čas padania a čas vstávania. Cesta hľadania a dozrievania určitých vecí, za ktoré som veľmi vďačná.

Čítať ďalej...

Antiochia veľké zázraky v malých veciach

Antiochia  je misijné spoločenstvo, ktoré tvoria bohoslovci a mladý kresťania z ČR. Trávia letné prázdniny v miestach, kde žije málo veriacich a po vzore prvých kresťanov sa zapájajú do života farnosti.    / Viac o tomto spoločenstve a fotogalérii je na www. antiochia.cz/

Po prvýkrát sa sr. Magdalena stretla s týmto spoločenstvom pred pár rokmi, ale k aktívnemu zapojeniu sa do jeho diela však nedošlo. Až tento rok …

Čítať ďalej...

P18 v Prešove - Téma: O2H alebo ODVAHA

Velmi jsme se těšili, že naše celkem početná skupinka sester  (v počtu sedmi osob - jako "sedm darů Ducha Svatého! ) se mohla zúčastnit na celonárodním setkání mládeže v Prešově v  čase 26.-29.7.2018  a to společně s našimi spolubratry " s verbistami" a mnoha mladými, kterým se věnují v pastoraci. O programu i přednáškách  bylo jistě napsáno v mnoha médiích, proto bychom vám rádi nabídli několik osobních dojmů z tohoto požehnaného času.

Čítať ďalej...

Ako sme z Mélykútu vyrazili do tábora

 V pondelok 23. júla 2018 sme spolu s deťmi a birmovancami z Mélykútu a Kisszállásu vyrazili do tábora v Kőszegu, doprevádzaní animátormi, pánom farárom otcom Jánom a Misijnými sestrami sr. Goskou, SSpS a sr. Katkou,SSpS.

Čítať ďalej...

Tábor v Kőszegu

Tábory, ktoré každoročne organizujú misionári SVD - verbisti, sa aj tento rok uskutočnili v Kőszegu. Prvý turnus pre deti sa konal v termíne 2.- 7.júla 2018. Pre mladých v čase od 16. do 21. júla.

Čítať ďalej...

Naši najmenší návštevníci

V mesiacoch jún a júl nás navštívili rôzne skupinky detí. Ako prvé prišli dievčatá zo Základnej školy Sv. Svorada a Benedikta z Nitry. Už druhýkrát u nás absolvovali tzv. „noc v kláštore.“ Strávili sme spolu krásny čas.

Čítať ďalej...

Iracko-slovenský tábor

V dňoch 23.-27.augusta sme sa ako animátorky zúčastnili denného iracko- slovenského tábora. Tábor sa konal v irackom centre v Nitre pod záštitou združenia Pokoj a dobro – pomoc utečencom. Zúčastnilo sa ho 15 detí a ako animátorky nám pomáhali aj 3 dievčatá z Iraku.

Čítať ďalej...

Sr. Mária Anna zavŕšila svoju misionársku službu

 Sr. Mária Anna, Anna Struhárová,  SSpS posilnená sviatosťou chorých vo veku 65  rokov a v 38. roku  rehoľných sľubov,  spojená s Kristom v návrate k Otcovi zavŕšila svoju misionársku  službu dňa 23. 7. 2018.

Čítať ďalej...

Jubilantkám blahoželáme

Na sviatok sv. Benedikta sa v našom provinciálnom  dome v Ivánke pri Nitre konala milá slávnosť. V kruhu svojich najbližších, priateľov, známych a spolusestier, oslávili naše tri spolusestry rehoľné jubileá.

Čítať ďalej...

Ďakujem za veľký Boží dar

Po dlhšom čase sa znova ozývam z Filipín. Desať mesiacov mojej probácie sa pomaly, ale isto blíži ku koncu. 

Čítať ďalej...

Púť do Nitry

V dňoch 25. - 26. mája 2018 sme sa z farnosti sv. Joachima v Mélykúte  vydali na púť na Slovensko.

Čítať ďalej...

Púť detí - Marianka

Dňa 26. mája 2018 sa konala púť detí do Marianky pri Bratislave. Celkovo sa tejto púte zúčastnilo 730 detí a dospelých.

Čítať ďalej...

U Matky Božej v Csíksomlyó

Už po druhý raz som mala príležitosť putovať  „pútnickým vlakom” do mariánskej svätyne v Csíksomlyó v Transylvánii.

Čítať ďalej...

Obnova sľubov

V sobotu 19. mája,  ráno pri sv. omši naše dve juniorky sr. Miriam a sr. Janka obnovili svoje " Áno" Pánovi v kruhu nášho spoločenstva.

Čítať ďalej...

Slávnosť prvých sľubov.

Dvadsiaty máj bol dňom Slávnosti Zoslania Ducha Svätého, sviatku našej spoluzakladateľky Matky Jozefy, druhého výročia smrti našej drahej sestry Veroniky Theresie a my dve nehodné sme sa z Božej milosti stali Kristovými nevestami v Misijnej kongregácii služobníc Ducha Svätého. Tak sa s vami delíme s touto našou veľkou radosťou!

Čítať ďalej...

Púť do Marianky pri Bratislave

Dňa 8.mája sa konala pre účastníkov kurzu Samuel pešia púť z Bratislavy – Rače do Marianky.  Poriadal ju p. Milan Toman, SVD. Zúčastnili sme sa jej ja ako účastníčka kurzu a sr. Janka E. SSpS, ktorá patrí do nitrianskeho tímu organizátorov a duchovných sprievodcov.

Čítať ďalej...

Odhalenie busty našej spolusestry Veroniky Therésie

Z príležitosti nedožitých 60. narodenín sestry Veroniky Theresie Ráckovej a 2. výročia jej tragickej smrti, sa v jej rodisku, v Bánove, konala spomienková slávnosť. Súčasťou programu bola svätá omša v miestnom farskom kostole. Predsedal jej nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. V homílii hovoril o hodnotách, ktorým verila sestra Veronika a pre ktoré aj obetovala svoj život. Ako misionárka sa nechala viesť Duchom Svätým v službe chorým a chudobným v Afrike.

Po svätej omši na bánovskom cintoríne odhalili jej bustu a sprístupnili pietne miesto, ktoré jej pripravili rodáci. Požehnal ju emeritný arcibiskup Mons. Ján Sokol. Na rehoľnú sestru si počas slávnosti zaspomínala jej rodná sestra, ale aj starostka Bánova, rektor Vysokej školy svätej Alžbety v Bratislave i provinciálna predstavená Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého.

Z príležitosti nedožitých 60. narodenín sestry Veroniky Theresie Ráckovej a 2. výročia jej tragickej smrti, sa v jej rodisku, v Bánove, konala spomienková slávnosť. Súčasťou programu bola svätá omša v miestnom farskom kostole. Predsedal jej nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. V homílii hovoril o hodnotách, ktorým verila sestra Veronika a pre ktoré aj obetovala svoj život. Ako misionárka sa nechala viesť Duchom Svätým v službe chorým a chudobným v Afrike.

Po svätej omši na bánovskom cintoríne odhalili jej bustu a sprístupnili pietne miesto, ktoré jej pripravili rodáci. Požehnal ju emeritný arcibiskup Mons. Ján Sokol. Na rehoľnú sestru si počas slávnosti zaspomínala jej rodná sestra, ale aj starostka Bánova, rektor Vysokej školy svätej Alžbety v Bratislave i provinciálna predstavená Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého.

Z príležitosti nedožitých 60. narodenín sestry Veroniky Theresie Ráckovej a 2. výročia jej tragickej smrti, sa v jej rodisku, v Bánove, konala spomienková slávnosť. Súčasťou programu bola svätá omša v miestnom farskom kostole. Predsedal jej nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. V homílii hovoril o hodnotách, ktorým verila sestra Veronika a pre ktoré aj obetovala svoj život. Ako misionárka sa nechala viesť Duchom Svätým v službe chorým a chudobným v Afrike.

Po svätej omši na bánovskom cintoríne odhalili jej bustu a sprístupnili pietne miesto, ktoré jej pripravili rodáci. Požehnal ju emeritný arcibiskup Mons. Ján Sokol. Na rehoľnú sestru si počas slávnosti zaspomínala jej rodná sestra, ale aj starostka Bánova, rektor Vysokej školy svätej Alžbety v Bratislave i provinciálna predstavená Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého.

Z príležitosti nedožitých 60. narodenín sestry Veroniky Theresie Ráckovej a 2. výročia jej tragickej smrti, sa v jej rodisku, v Bánove, konala spomienková slávnosť. Súčasťou programu bola svätá omša v miestnom farskom kostole. Predsedal jej nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. V homílii hovoril o hodnotách, ktorým verila sestra Veronika a pre ktoré aj obetovala svoj život. Ako misionárka sa nechala viesť Duchom Svätým v službe chorým a chudobným v Afrike.

Po svätej omši na bánovskom cintoríne odhalili jej bustu a sprístupnili pietne miesto, ktoré jej pripravili rodáci. Požehnal ju emeritný arcibiskup Mons. Ján Sokol. Na rehoľnú sestru si počas slávnosti zaspomínala jej rodná sestra, ale aj starostka Bánova, rektor Vysokej školy svätej Alžbety v Bratislave i provinciálna predstavená Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého.

Z príležitosti nedožitých 60. narodenín sestry Veroniky Theresie Ráckovej a 2. výročia jej tragickej smrti, sa v jej rodisku, v Bánove, konala spomienková slávnosť. Súčasťou programu bola svätá omša v miestnom farskom kostole. Predsedal jej nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. V homílii hovoril o hodnotách, ktorým verila sestra Veronika a pre ktoré aj obetovala svoj život. Ako misionárka sa nechala viesť Duchom Svätým v službe chorým a chudobným v Afrike.

Po svätej omši na bánovskom cintoríne odhalili jej bustu a sprístupnili pietne miesto, ktoré jej pripravili rodáci. Požehnal ju emeritný arcibiskup Mons. Ján Sokol. Na rehoľnú sestru si počas slávnosti zaspomínala jej rodná sestra, ale aj starostka Bánova, rektor Vysokej školy svätej Alžbety v Bratislave i provinciálna predstavená Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého.


Z príležitosti nedožitých 60. narodenín sestry Veroniky Theresie Ráckovej a 2. výročia jej tragickej smrti, sa v jej rodisku, v Bánove, konala spomienková slávnosť.

Čítať ďalej...

„Modlime sa srdcom s Máriou za MISIE“

V sobotu 12. mája 2018 sme sa aj my vydali na Misijnú púť detí do Rajeckej Lesnej, ktorú každoročne organizuje Hnutie kresťanských spoločenstiev detí známe pod názvom eRko.

Čítať ďalej...

Pozvánka - odhalenie busty sr. Veroniky Theresie v Bánove

Čítať ďalej...

Radosť i vďačnosť - blahorečenie otca Jána Brennera

 Osobitná atmosféra vďačnosti a radosti sprevádzala celý obrad blahorečenia kňaza Jána Brennera, ktorý sa konal 1. mája tohto roku v meste Szombathely.

Čítať ďalej...

Prosebná pobožnosť

Počuj naše prosby Pane, udeľ zemi požehnanie, odvráť hlad, mor a vojnu daj nám úrodu hojnú....

Čítať ďalej...

Pozdrav zo Steylu

Srdečne vás všetkých pozdravujeme zo Steylu – nášho materského domu. Prileteli sme minulý štvrtok. Let bol veľmi príjemný. Ani s batožinou sme nemali problémy – hovoríme to preto, že sme každá niesli v ruke Colombu (typický taliansky veľkonočný koláč) – darček pre steylské sestry – a dovolili nám ich všetky zobrať, iba tak na taliansky spôsob mávli rukou.

Čítať ďalej...

Sr. Cyrila,Gabriela Šoltésová, SSpS zavŕšila svoju misionársku službu.

 Sr. Cyrila, Gabriela Šoltésová,  SSpS posilnená sviatosťou chorých  vo veku  92  rokov a v 46. roku  rehoľných sľubov,  spojená s Kristom    v návrate k Otcovi  zavŕšila svoju   misionársku  službu dňa 9. 5. 2018.

Čítať ďalej...

Ako svätý Tomáš oslavoval spolu so žiakmi

Deň patróna základnej katolíckej školy, svätého apoštola Tomáša, oslávili žiaci v sobotu 21. apríla 2018 na dostihovej dráhe v Mélykúte.

Čítať ďalej...

„V tebe sú všetky moje pramene.”

Kto sa vydá na cestu k prameňu, musí ísť proti prúdu. Pramene ležia vždy vyššie ako jazerá alebo moria. Ísť späť k prameňom znamená výstup do vyšších polôh. Čas počiatočnej formácie je časom putovania a objavovania tohto Prameňa v nás samých, čerpanie a osviežovanie sa životodarnou vodou, ktorou je samotný Boh.

Čítať ďalej...

Krása zasvätenej ženy

Krása zasvätenej ženy, tak znela téma stretnutia formátoriek a junioriek, ktoré sa pod záštitou KVPŽR uskutočnilo v kňazskom seminári v Spišskej Kapitule od 13. do 15. apríl 2018.

Čítať ďalej...

Moja odpoveď na volanie Dobrého pastiera, modlitba prijatia

Zvádzal si ma, Pane, a nechal som sa zviesť v každom novom volaní, ktoré mi prinášalo rozbúrené more. 

 

Čítať ďalej...

Deň Rómov na Orechovom dvore 2018

Na Orechovom Dvore sa každoročne organizuje Deň Rómov, ktorý pripadá v kalendári na  8.4. Najlepšie to oslávime športovo-kultúrnym programom. Tento rok sa takéto tradičné podujatie konalo dňa 11. 4. 2018.

Čítať ďalej...

Účastníci kurzu Samuel zavítali do nášho kláštora

Dňa 11.03.2018 kláštor Ducha Svätého misijných sestier v Ivanke pri Nitre otvoril svoje dvere účastníkom kurzu Samuel.

Čítať ďalej...

Oslava životného jubilea

14. apríl 2018, krásna slnečná sobota. Farnosť Ivanka pri Nitre oslavuje životné jubileum 50 rokov vdp. ThDr. Stanislava Kašovica PhD. Na sv. omši o 14.30 sa zúčastnili veriaci v hojnom počte vrátane detí, mládeže, starších ľudí aj nás sestier okolo 15, pretože provinciálny dom patrí do tejto farnosti.

Čítať ďalej...

Stretnutie v Smižanoch

Zúčastnili sa ho aj dve naše spolusestry: sr. Jana Eliášová a sr. Mária Florková. Prečítajte si niekoľko postrehov jednej z nich:

Čítať ďalej...

Modlitbové nedeľné popoludnie s mladými a tvorivé dielne s deťmi v Mélykúte

V sobotu 17. marca 2018 sme pozvali k nám deti z okolia, aby si opäť vyrobili pre seba a pre svojich drahých niečo pekné. Spoločne strávený čas nás zbližuje a deťom dáva  možnosť vytvoriť niečo plnohodnotné.

Čítať ďalej...

Deň duchovnej obnovy v mestečku Dabas v Maďarsku

Stalo sa už tradíciou, že misionári verbisti dávajú deň duchovnej obnovy v katolíckej škole v Dabase. Toto bolo už tretíkrát, čo tak urobili a pre mňa to bola tiež príležitosť pripojiť sa a podeliť sa so svojou vierou v tomto pôstnom čase. 

Čítať ďalej...

Informačný víkend o misijnom dobrovoľníctve – MaZ

Od 23. do 25. februára 2018 sa konal informačný víkend pre budúcich misijných dobrovoľníkov v Misijnom dome sv. Arnolda v Budapešti. Dvaja záujemcovia sa stretli s Misijnými sestrami, otcom Francisom Magungom, SVD a bývalými misionárskymi dobrovoľníkmi.

Čítať ďalej...

Pred tvárou Pána budem kráčať v krajine žijúcich.

Bolo to približne pred dvoma rokmi, keď na Slovensko, konkrétne do Nitry, prišli iracké rodiny, aby utiekli pred hrôzami prenasledovania kresťanov v ich krajine. Prosba o pomoc s intenzívnou výučbou slovenského jazyka pre tri iracké deti prišla až do nášho kláštora v Ivanke pri Nitre. S podporou mojich sestier a veľkou vnútornou radosťou som začala učiť tieto deti slovenčinu. Vtedy som bližšie spoznala aj Lailu, ktorá prišla na Slovensko spolu s manželom, dvomi deťmi, rodičmi a jej súrodencami.

Čítať ďalej...

Obdivovali sme nežnú krásu...

Napriek mrazivému marcovému dňu sme sa včera vybrali so skupinkou obyvateľov nášho Domova sv. Jozefa a sestier na výstavu orchideí do botanickej záhrady SPU Nitra.

Čítať ďalej...

„Verte v evanjelium!“

V tomto motte sa niesli duchovné cvičenia, ktoré pre dievčatá organizovali Misijné sestry SSpS v Maďarsku v spolupráci s verbistami 16. – 18. februára 2018.

Čítať ďalej...

Svedectvo dobrovoľníčky

Mladá misijná dobrovoľníčka Alexandra Surmacz  je už štvrtý mesiac v Ghane, v Akkre. Zúčastňuje sa tak na ročnom programe Missionare auf Zeit (MaZ) – Misionárov na čas, organizovaný misijnými sestrami SSpS.

Čítať ďalej...

Z novej komunity Titagallo

Od môjho posledného listu prešlo snáď aj niekoľko mesiacov, preto to teraz napravujem a chcem sa s vami podeliť o novinky z misie v Bolívii.

Čítať ďalej...

Keď sa aj duša, duch a telo nasýtia

Predvečer slávnosti sv. Arnolda Janssena sme strávili s mladými a miestnym pánom farárom otcom Jánom Bolvárim.

Čítať ďalej...

Poďakovanie

Misijným dobrodincom

Čítať ďalej...

Jasličková pobožnosť

Dňa 21. 12. 2017  bola na Spojenej škole de La Salle v Rači Bratislave jasličková pobožnosť pre prvý stupeň základnej školy. 

Čítať ďalej...

Spoločné meniny

Na sviatok Svätých neviniatok sme oslávili  v provinciálnom dome v Ivanke pri Nitre náš komunitný sviatok - spoločné meniny.

Čítať ďalej...

Vzácna návšteva z Indonézskej ambasády

Dňa 15.decembra sme mali v komunite vzácnu návštevu. Navštívila nás Indonézska ambasádorka ( Adiyatwidi Adiwoso A) v  doprovode 13 ľudí. Spoločne sme mali pred vianočné posedenie. Medzi nimi boli aj hostia, ktorí sú islamského a protestanskeho vyznania.

Čítať ďalej...

Vianoce v Rusku

Prajem Vám všetkým naozaj požehnané sviatky Narodenia Pána. Nech malý Ježiš prináša aj do vašich sŕdc, životov a vzťahov plnosť pokoja, radosti a tej najnežnejšej lásky... a to i v každý deň nového roka....

Čítať ďalej...

„Živý Betlehem – nový spôsob evanjelizácie v Kelči“

Už tradične sa 24.12. na námestí malého moravského mestečka Kelč koná naživo predstavenie príbehu mladého izraelského páru spred viac ako 2000 rokov – príbehu, ktorý zmenil chod dejín a životy miliárd ľudí na celom svete.

Čítať ďalej...

Národné kultúrne dni na Filipínach

Srdečne Vás všetkých zdravím v požehnanom čase adventu. Už som sa dlhšie neozvala, ale pamätám na Vás vo svojom srdci a som veľmi vďačná za Vaše modlitby a podporu, ktoré denne cítim. Chcem sa trošku pozdielat s Vami o mojom živote na Filipínach a aj takým spôsobom Vám vyjadriť vďačnosť a radosť zo zasväteného života. 

Čítať ďalej...

Začiatok medzinárodnej probácie v USA

Srdečne Vás všetkých pozdravujem a zároveň sa chcem pochváliť, že 8. Decembra 2017 na sviatok Nepoškvrneného počatia Panny Márie sme začali našu medzinárodnú probáciu v USA. V tento deň sme tiež slávili 128 výročie založenia našej kongregácie.

Čítať ďalej...

Rím: Sr. Veronika Theresia medzi novodobými mučeníkmi

Každý rok Komunita Sv. Egídia organizuje modlitbovú pobožnosť k úcte novodobých  mučeníkov.  V tomto roku sa takáto modlitba konala 22. apríla za účasti Svätého Otca Františka, a sr. Veronika Rácková, SSpS v nej bola zahrnutá medzi iných novodobých mučeníkov. V pondelok 27. novembra 2017, odpovedajúc na pozvanie Komunity sv. Egídia, pripravila Kongregácia spolu s členmi Komunity, modlitbovú pobožnosť k úcte sr. Veroniky.

Čítať ďalej...

Stretnutie v Ivanke.

V dňoch 17.- 19.11.2017 sa v kláštore misijných sestier služobníc Ducha Svätého v Ivanke pri Nitre uskutočnilo stretnutie pre mladé ženy a dievčatá, ktoré hľadajú svoje životné povolanie. Zúčastnili sa ho 4 účastníčky.

Čítať ďalej...

Ocenenie Ruža sv. Alžbety

Dňa 17. novembra 2017 pri sv. omši o 18.00 hod. počas Trnavskej novény v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave udelil in memoriam trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch  ocenenie Ruža sv. Alžbety našej spolusestre Mudr. Veronike Theresii Ráckovej, ktorá  obetovala svoj život v službe ľudom Južného Sudánu.

Čítať ďalej...

Svetový deň chudobných.

Aj v našom provinciálnom dome bola vypočutá výzva sv. otca Františka. V liturgii sme sa počas celého dňa zamýšľali nad rôznymi formami chudoby a vkladali sme ich do modlitby. Vo sv. omši boli  kreatívne predstavené  jednotlivé symboly a prosby.

Čítať ďalej...

Slovenský kultúrny deň

Srdečne vás všetkých pozdravujem z Ríma. Chcela by som sa s vami podeliť o pár zážitkov z nášho noviciátskeho života.

Čítať ďalej...

"Veľký deň" v Ivanke.

Dňa 15.10.2017  v našej farnosti Ivanka pri Nitre otec biskup Viliam Judák udelil sviatosť birmovania 81 mladým  kandidátom  na prijatie tejto sviatosti z našej farnosti a 5 z iných farností.

Čítať ďalej...

Misijný koláč vo farnosti Podbiel

Ako sa rodí dobré dielo? Často to všetko začína túžbou v srdci jedného človeka, alebo len schopnosťou uvidieť núdzu ďaleko za hranicami svojho každodenného života. A takto sa zrodila v Podbieli akcia „MISIJNÝ KOLÁČ.“

Čítať ďalej...

Všetko najlepšie po druhý krát!

Naša Sr. Bohumíra oslávila v septembri krásne životné jubileum - 100 rokov. K tomuto výnimočnému a vzácnemu jubileu jej v nedeľu 29. októbra prišli zablahoželať aj deti a pani učiteľky Mgr. Ivica Gulišová a Mgr. Gabika Kratochvíľová zo Základnej školy sv. Svorada a Benedikta.

Čítať ďalej...

JEDNO MALÉ „AHOJ“ PRE SLOVENSKO Z NEKONEČNE VELKEJ BRASIL...

Viem, že viera je začiatkom, začiatkom všetkého a vo všetkom. Začiatkom misie. Existuje tu ešte iné slovo a to je vrcholom: láska. Teda dve slová: Viera a Láska. Podstata dvoch krídiel v misii a pre misiu. Bez krídiel let je nemožný.  

Čítať ďalej...

Prvé podelenie z USA

Píšem Vám z mojej novej - prechodnej krajiny. Ako už možno viete odlietala som 26. Októbra z letiska z Viedne do Chicaga, kde začnem od decembra medzinárodnú probáciu - prípravu na doživotné sľuby.

Čítať ďalej...

Spomienka na zosnulých

Od roku 1931, kedy sa otvorila prvá SSpS komunita na Slovensku, nás už 109 spolusestier predišlo do večnosti. Na ne sme si v týchto dňoch spomínali.

Čítať ďalej...

S Bohom sme si povedali vzájomné „ÁNO“

22. októbra, na Misijnú nedeľu, splnil Boh moju veľkú túžbu. Opäť zopakoval svoje verné a láskavé „áno“ pre môj život i dar môjho povolania.  Ba čo viac, vyslovil „áno“ srdcu, ktoré pozná iba On sám. Som šťastná!

Čítať ďalej...

Misijný týždeň vo farnosti svätých Cyrila a Metoda v Piešťanoch

Cirkev je vo svojej podstate misionárska. Každý kresťan je teda misionárom, šíriteľom Evanjelia tam, kde je: či už vo svojej rodine, na pracovisku, na ulici...

Čítať ďalej...

Návšteva sestier vo farnosti Sklabiná

Na pozvanie vdp. Ondreja Šmidriaka sme navštívili počas víkendu farnosť Sklabiná do ktorej patria aj dve filiálky a to Obeckov a Nová Ves.

Čítať ďalej...

Vyslaná do probácie

22.októbra 2017 sme vyprevadili sr. Vieru na jej cestu do Ameriky, kde začne svoju prípravu na doživotné zasvätenie sa Pánovi.

Čítať ďalej...

Deň medzi milými ľuďmi na milom mieste

Cítila som, že stretnutie urobilo radosť nielen mne, ale túto radosť bolo cítiť i na druhej strane.

Čítať ďalej...

Spojení s našimi bratmi a sestrami po celom svete

Veriaci moravského mestečka Kelč sa spolu s našimi sestrami v predvečer misijnej nedele a na misijnú nedeľu osobitne spájali s bratmi a sestrami po celom svete.

Čítať ďalej...

Zážitky z poznávacieho zájazdu

Cestujeme domov. Pred nami ešte niekoľko sto kilometrov. Autobus plne naložený nielen batožinou 51 ľudí a ručne vyrobených suvenírov z mesta Korond, ale hlavne krásnych spoločne prežitých zážitkov.

Čítať ďalej...

Duchovná obnova členov MzDSv v Trstenej.

29. septembra sme cestovali  do Trstenej na  stretnutie s členmi Misijného združenia Ducha Svätého.

Čítať ďalej...

Budem sa „vydávať“

Tento rok bude Misijná nedeľa pre mňa výnimočným dňom. Pripravujem sa naň už 9 rokov. Teda v mojom prípade, je to už trochu dlhšie, keďže som v kongregácii už druhýkrát.  22.októbra budem skladať doživotné sľuby v Misijnej kongregácii služobníc Ducha Svätého. Budem sa vlastne vydávať, ako to moje spolusestry s úsmevom hovoria. Teším sa!

Čítať ďalej...

Spoločne na ceste....

Počas víkendu od 6-8.Októbra sme sa stretli v provinciálnom dome sestry, v rámci pokračujúcej formácie.

Čítať ďalej...

Otvorená Komunita sv. Terezky Ježiškovej v Mélykúte

Pri narodení nového človeka sa teší blízka rodina a známi. Dieťa je nádejou budúcnosti.

1. októbra 2017 prenikala naše srdcia podobná radosť a vďačnosť Bohu, pretože bola oficiálne otvorená komunita Misijných sestier v Mélykúte.

Čítať ďalej...

Svedectvo dobrovolníčky

Volám sa Alexandra a mám 26 rokov. Narodila som sa v nádhernom mieste na severovýchode Poľska. Ako dieťa som sa veľmi zaujímala o svet, bola som radostná a priateľská. Bohužiaľ, v čase dospievania sa do môjho srdca vkradla rebélia a ja som sa  vzdialila od viery i od Cirkvi.

Čítať ďalej...

Tri v jednom... v Spišskom Štiavniku

Čoho bola „ Dubina“ svedkom 1. Októbra 2017?

Čítať ďalej...

Október - mesiac sv. ružena a misií

Slávnostný  ruženec  za misie.

Čítať ďalej...

Dozvuky z oslavy 100 rokov

Srdečne blahoželáme sr. Bohumíra.

Čítať ďalej...

Ako to v Mélykúte začalo...

Pomaly  to už bude mesiac, čo sme prišli do Mélykútu, aby sme si tu postavili stan medzi ľuďmi. Po 9 rokoch pôsobenia Misijných sestier v Maďarsku otvárame druhú komunitu.  A kde sa ten Mélykút nachádza? Keď sa pozriete do mapy, tak ho nájdete celkom na juhu, neďaleko hraníc so Srbskom a Chorvátskom. A v preklade, mestečko znamená „Hlboká studňa.“

Čítať ďalej...

" Som dieťa Kongregácie...."

Radostné slnko vyhuplo do nového dňa v sobotu, 23. Septembra 2017. Zaiste bolo také isté radostné pred 100 rokmi, keď uzrelo svetlo sveta usmievavé dievčatko v Kysuckom Lieskovci rodičom Školníkovým.Hneď na druhý deň pri krste dostala meno Rozália. Rástla ako všetky deti na Kysuciach. 

Čítať ďalej...

Požehnanie cirkevnej Materskej školy sv. Alžbety v Zlatých Moravciach

V sobotu 9. septembra 2017 zastupovali našu Kongregáciu sr. Immaculáta, Anna Šuňavská a sr. Viktorína, Cecília Baranová na milej slávnosti. Nitriansky biskup Mons. Viliam Judák požehnal nové priestory Materskej školy sv. Alžbety v Zlatých Moravciach.

Čítať ďalej...

Prvé správy z Filipín

Ako mnohí viete, čaká ma medzinárodná príprava na doživotné rehoľné sľuby spolu s ďalšími siedmymi juniorkami. Je neuveriteľné, ako ten čas letí. Som tu už dva týždne a každý deň prináša veľa nových zážitkov, stretnutí a udalostí.

Čítať ďalej...

Papua Nová Guinea – po stopách sr. Márie Františky po 11 rokoch

...v marci 2016 na spomienkovej sv. omši v Ivanke pri Nitre skrsla v jednej hlave myšlienka, pridali sa ďalšie štyri hlavy a nápad ísť na Papuu Novú Guineu začal naberať jasné kontúry.

Čítať ďalej...

Zážitky z druhého turnusu Misijných prázdnin

V tieto prvé septembrové a prvé školské dni by sme Vás chceli na chvíľu preniesť späť do čias prázdnin – a podeliť sa s Vami o naše zážitky z druhého turnusu Misijných prázdnin, ktorý sa konal v Nitre na začiatku augusta.

Čítať ďalej...

SSpS Euro-stretnutie

SSpS Euro-stretnutie provinciálnych/regionálnych predstavených a formátoriek vo Fatime od 21.-26.8. 2017.

Čítať ďalej...

Letný tábor Orechov dvor 2017

25.-28.7.sa konal v priestoroch Základnej školy Krčméryho na Kalvárii v Nitre prímestský tábor, na ktorom sa zúčastnilo 24 – 35 detí. Téma tábora bola Dar a brána Svätosti.

Čítať ďalej...

Dotknuté radosťou i bolesťou zároveň.

Svetlomodré kostoly so zlatými kupolami, ľudové motívy, bábiky, slnečnice, žlto-modré stužky... Aj tieto veci, okrem iného, charakterizujú krajinu, v ktorej sme sa spolu s ďalšími juniorkami a ich majsterkami z Európy ocitli prvý augustový týždeň na našom tzv. „eurostretku“.

Čítať ďalej...

Dve Slovenky sa zúčastnia medzinárodnej formácie

I tento rok sa budú dve slovenské sestry pripravovať v medzinárodnej probácii na doživotné rehoľné sľuby. Sr. Jozefína v provincii Filipíny Juh a sr. Viera v USA.

Čítať ďalej...

Opäť zo Steylu z terciátu

Srdečne pozdravujem zo Steylu! Skončili sme duchovné cvičenia.

Čítať ďalej...

Ježiš ma dennodenne zahŕňa v Ghane milosťami

Jedna z vecí, ktoré často zažívam je, že akokoľvek je situácia ťažká, vždy sa nájde pomoc, vždy je niekde východisko a nikdy sa netreba vzdávať.

Čítať ďalej...

Moje ÁNO Láske

Sedím vo svojej izbe pri zapálenej svieci, ktorú som pred pár dňami držala v rukách a vravela Bohu svoje „ÁNO“. Chcem sa s Vami podeliť o láske Boha a o tom, ako to ďalej pokračuje, keď sa rozhodnete kráčať vo viere.

Čítať ďalej...

„Začni“ meniť seba - tvoriť svet!

Tohtoročné misijné prázdniny v Košiciach boli niečím výnimočné. Zavítal na ne totižto aj Malý Princ. Jeho príbeh a myšlienky nás sprevádzali počas celého týždňa. Malý princ nám už od prvého dňa hovoril o význame zodpovednosti: „Stávaš sa navždy zodpovedný za to, čo si k sebe pripútal."

Čítať ďalej...

Nová postulantka

Aj dnes Boh povoláva ľudí, aby Ho nasledovali. Preňho žiadny človek nie je prekážkou. Práve naopak. On má plán s každým z nás. Všetci sme vzácni v Jeho očiach.

Čítať ďalej...

Obnova sv. sľubov v Ivanke

„ A my, čo sme uverili, spoznali sme lásku, akú má Boh k nám."   1Jn 4, 16

Vďačné Svätému Trojjedinému Bohu za dar povolania sme my sr. Viera a sr. Jozefína 15. júla 2017 obnovili po šiesty krát naše rehoľné sľuby v kaplnke provinciálneho domu v Ivanke pri Nitre.

Čítať ďalej...

Neopakovateľný dar

Zažila som obohacujúci čas prežitý v našej medzinárodnosti, poznávania filipínskej, vietnamskej, kórejskej, ukrajinskej a poľskej kultúry.  Učili sme sa láske, trpezlivosti, vzájomnej ohľaduplnosti, porozumeniu, keď sa naše jazyky plietli.

Čítať ďalej...

Z návštevy u " ružových"

Niekoľko záberov zo stretnutia, ktoré sa uskutočnilo  v kláštore Najsvätejšej Trojice v Nitre s našimi spolusestrami služobnicami Ducha Svätého ustavičnej poklony.

Čítať ďalej...

Farský deň vo Vitanovej

Dňa 2. júla 2017 sme sa na pozvanie d. p. Patrika Ondáša zúčastnili farského dňa vo farnosti Vitanová. Táto farnosť je charakteristická dobrosrdečnosťou, štedrosťou, úsmevom, spevom i živou vierou.

Čítať ďalej...

Navštívili nás žiaci zo Strednej odbornej školy potravinárskej

Koncom júna nás v našom kláštore v Ivanke pri Nitre navštívili žiaci študijných odborov Kontrolór potravín a Marketing spolu so svojimi učiteľmi zo Strednej odbornej školy potravinárskej sídliacej na Cabajskej 6 v Nitre.

Čítať ďalej...

Púť v Szenkúte

2. júla sa konala v maďarskom Szenkúte marianska púť. Sestra Lucia, sr. Pia, sr. Juliana a sr. Mária Ester navštívili toto miesto na pozvanie františkánov, ktorí toto mariánske miesto spravujú.

Čítať ďalej...

Púť na Velehrad

Dnes, na sviatok slovanských vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda sme sa aj my pripojili k 30 000 pútnikom, ktorí prišli do Velehradu poďakovať sa Bohu za dar viery.

Čítať ďalej...

„Noc v kláštore“

Takto sme nazvali našu akciu s deťmi – dievčatami zo 4.B triedy zo školy sv. Svorada a Benedikta, ktoré si prišli priamo na vlastnej koži otestovať, ako „sa býva a spí v kláštore .“

Čítať ďalej...

„V mojom srdci je nebo, keď v ňom býva Ježiš.“

S týmto heslom prijalo 60 detí z Brezna po prvý krát Pána Ježiša a my sme spolu s nimi zdieľali ich radosť.

Čítať ďalej...

Terciát

Mnoho pozdravov  zo Steylu! Sme veľmi veľká  a pestrá skupina: 32 účastníčok + 3 do prevádzajúci, z 19 provincií a 7 národností.

Čítať ďalej...

Návšteva v Mezőkeresztes

Už niekoľko rokov sa na našich letných táboroch s deťmi zúčastňujú aj deti z detských domovov, ktoré sú nášmu srdcu zvlášť blízke.

Čítať ďalej...

Misionárky na dovolenke

   V tomto období čerpajú dovolenku na Slovensku viaceré naše spolusestry pôsobiace v misiách. Stretli sa v provinciálnom dome v Ivánke pri Nitre na Turíce.

Čítať ďalej...

Turíce v St. Gabrieli

Už z juniorátskych stretnutí som vedela o Festivale mladých, ktorý sa v St. Gabrieli koná každý rok na slávnosť Zoslania Ducha Svätého. Teraz som mala možnosť zažiť ho osobne.

Čítať ďalej...

Krajské stretnutie mládeže v Nagymaros

   20.mája sa v peknom prostredí pri Dunaji uskutočnil Krajský zjazd maďarskej mládeže. Stretnutie s témou „Ja som Pravda“ zorganizovali tento raz sestry Dominikánky pri príležitosti 800. výročia vzniku ich Rehole.

Čítať ďalej...

Seminár pre formátorky

V nedeľu 4.6. 2017 sa začal medzinárodný formačný seminár na ostrove Timor v Indonézii, ktorý potrvá do 25.6.2017

Čítať ďalej...

ĎAKUJEME...

25. rokov prežitých naplno. To je čas, za ktorý dnes chceme ďakovať. To je čas, ktorý sa poskladal z drobných životných príbehov našich troch spolusestier.

Čítať ďalej...

Náhly odchod do večnosti

Chcela by som vás informovať o bolestivom odchode do večnosti našej mozambickej sestry LEONORY BERNARDO -30 rokov, ktorá nedávno absolvovala štúdium vo filipínskej južnej provincii a čakala na  prípravu k večným  sľubom v tomto roku.

Čítať ďalej...

Idem, Pane, som ochotná plniť Tvoju vôľu.

Boh nás priviedol ku koncu našej 13. Provinciálnej kapituly.

Čítať ďalej...

" Hľa, prichádzam, Pane, chcem plniť Tvoju vôľu!"

V dňoch od 26. do 28. mája 2017 sa v Kláštore Ducha Svätého v Ivanke pri Nitre konala Provinciálna Kapitula Misijných sestier služobníc Ducha Svätého Slovenskej Provincie. Hlavný celebrant úvodnej svätej omše bol p. Pavol Kruták - Provinciál SVD.

Čítať ďalej...

Obnova sv. sľubov

Dňa 20. mája 2017 práve na sviatok našej spoluzakladateľky Matky Jozefy, Hendriny Stenmans obnovili naše sestry - sr. Miriam a sr. Jana svoje 2. rehoľné sľuby.

Čítať ďalej...

Začiatok Noviciátu

V sobotu, 20. mája, sme si pripomínali sviatok našej spoluzakladateľky matky Jozefy a zároveň aj prvé výročie smrti sr. Veroniky Theresie. Počas večerných modlitieb sme boli (ja - Veronika a Thao z Nemecka) oficiálne prijaté do noviciátu.

Čítať ďalej...

Zaľúbené do Ježišovej misie ... v Grécku

Týmito slovami, ktoré spievala sr. Clara v zastúpení „komunity v pohybe“ v Grécku, sa končila jedna etapa cesty a ďalšia sa začínala.

Čítať ďalej...

Keď na mňa čaká Mama

12.-13. mája sme sa spolu so skupinou farníkov z Vasvár vybrali na púť do Zakopaného. Prečo sme sa rozhodli osláviť 100. výročie Fatimských zjavení práve tam?

Čítať ďalej...

Sviatok blahoslaveného Zefirína Jiménez Malla w Köröm

Dňa 6. mája 2017 som sa zapojila do oslavy sviatku blahoslaveného Zefirína Jiménez Mallu, ktorú organizoval sekretariát JPIC pátrov verbistov v Maďarsku v ich farnosti Köröm.

Čítať ďalej...

Výročná sv. omša

Dňa 21.5.2017 o 17h sa v kláštore Ducha  Svätého v Ivánke pri Nitre konala výročná sv. omša za sr. Veroniku Therésiu.

Čítať ďalej...

Spomienka v Bánove

V nedeľu 21.5.2017 sme sa  zúčastnili  štyri sestry výročnej sv. omše za našu sr. Veroniku Therésiu v jej rodnej obci Bánov.

Čítať ďalej...

Návšteva z Južného Sudánu

 20.5. 2017 slúžil výročnú sv. omšu za sr. Veroniku Theresiu v našom generálnom dome v Ríme otec biskup  Erkolano Lodu Tombe, ktorý prišiel na návštevu z Južného Sudánu z diecézy Yei.   

Čítať ďalej...

Pozdrav z USA

Včera, na sviatok bl. matky Jozefy a na prvé výročie smrti našej sr. Veroniky Therésie, sme boli spolu s ostatnými probanistkami na kňazskú vysviacku štyroch SVD.

Čítať ďalej...

Výlet do Bojníc

Naše Materské centrum na  Orechovom dvore zorganizovalo výlet rodín do Bojníc.

Čítať ďalej...

" Komunita v pohybe"

Prichádzame k Vám so srdcom plným radosti a vďačnosti, aby sme sa s Vami podelili o naše pocity, ktoré sa v nás vynárali tak počas nášho stretnutia v Materskom dome, ako aj teraz v Aténach.

Čítať ďalej...

Orechov dvor - deň Rómov

Dňa 10.5.2017 sa uskutočnil na Orechovom dvore v Nitre tradičný “Deň Rómov“. Organizovali sme ho v spolupráci so sestrami saleziánkami a zamestnancami Komunitného centra, Terénnej služby, dobrovoľníkmi a študentmi.

Čítať ďalej...

Príchod do noviciátu

Pozdravujem a prinášam prvé info z Ríma. Akosi tomu stále nemôžem uveriť ,že ja ,taký Sedlák, som v takomto svatom meste, dnes, keď zvonili zvony som si to poriadne vychutnávala.

Čítať ďalej...

Pozdrav z Ruska

Mali sme v Abakane peknú Vigíliu na Bielu sobotu večer prišlo nám okolo 50 ľudí čo je na naše podmienky krásne - posielam Vám nejaké fotky z kostola.

Čítať ďalej...

Misijná rozlúčka

So sestrou Rastislavou sme sa rozlúčili v nedeľu, 30. apríla 2017 pri večerných chválach. Spojené v modlitbe sme ďakovali Bohu i jej za ochotu a odvahu pre toto nasadenie a prosili sme Boha, aby ju i túto misiu sprevádzal svojím požehnaním.

Čítať ďalej...

Interjuniorát

V dňoch 21. – 23. apríla 2017 usporiadala Teologicko – spirituálna komisia pri Konferencii vyšších predstavených ženských rehôľ na Slovensku (KVPŽR) už 6. ročník celoslovenského stretnutia junioriek a ich formátoriek pod názvom "interjuniorát".

Čítať ďalej...

Pozdrav z Cochabamby

Prednedávnom som dostala otázku, kedy zasa napíšem nejaký list . Zdá sa, že som dlhšie nepísala, ale to určite poznáte, zozačiatku je všetko nové, zaujímavé, nepoznané, ale časom si tak zvykneme, že už nám veľa toho neznámeho nepripadá.

Čítať ďalej...

Veľkonočné sviatky v Ríme

Sviatky sme prežili pokojne. Veľmi mi záležalo, aby sme sa nenaháňali a nenechali sa vyrušiť nejakými vonkajšími prípravami. A myslím, že sa to podarilo.

Čítať ďalej...

"Zomieranie v nemocnici - systém verzus človek"

V sobotu, 22. 4. sme sa ako kolektív zamestnancov Domova sv. Jozefa zúčastnili v Martine na XII. konferencii Kresťan v dnešnej nemocnici, tento krát zameranej na tému "Zomieranie v nemocnici - systém verzus človek". Boli sme obohatené hodnotnými odbornými    prednáškami, ktoré hlboko  vystihli často tak tabuizovanú a obávanú tému zomierania ľudskej bytosti a realitu, ktorá s umieraním súvisí.

Čítať ďalej...

Pochod za život

Tohto roku to bol v Českej republike už 17. pochod s týmto zameraním a po prvýkrát bol pre ľudí z Moravy vypravený z Bohumína do Prahy zvláštny vlak pomenovaný „Pro život“.

Čítať ďalej...

Srdce na dlani

Dňa 10. 4.  bolo dobrovoľníckou organizáciou CARDO odovzdávané ocenenie Dobrovoľník roka 2016. 

Mimoriadne ocenenie za ľudskosť a nezištnú prácu bolo udelené in memoriam našej zomrelej sestre Veronike Theresii Ráckovej. Symbolickú cenu - srdce na dlani - prevzala sr. Lucia Slušná od ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka.

Čítať ďalej...

Pozdrav z horúcich Filipín

Srdečne Vás pozdravujem z horúcich Filipín. Začína tu už pomaly leto a slniečko už pripeká. Ja naberám na farbe a približujem sa trocha k tej filipínskej.

Čítať ďalej...

Návšteva divadla

Dňa 28. marca misijné sestry spolu s niekoľkými obyvateľmi Domova svätého Jozefa navštívili v Divadle Andreja Bagara v Nitre benefičné divadelné vystúpenie "San Chose de Calasanz".

Čítať ďalej...

Svedectvo a poďakovanie

V Bratislave 25. marca Pápežská nadácia ACN (z angl. Aid to the Church in Need - ACN; Pomoc trpiacej Cirkvi) otvorila svoju kanceláriu na Slovensku.

Sr. Lucia Slušná tiež dala krátke svedectvo a poďakovanie za finančné  podporovanie projektov počas totality, ale aj projektov v nedávnej minulosti a v prítomnosti spojené so vzdelávaním a formáciou rehoľného dorastu, sociálnych projektov. Bolo vyzdvihnuté aj podporovanie misijnej činnosti rehoľníkov a rehoľných sestier v svetových misiách.

Čítať ďalej...

Sviatok sv. Jozefa

Obyvatelia Domova sv. Jozefa v nedeľu popoludní  spoločne s komunitou sestier oslávili  sviatok patróna nášho zariadenia.

Čítať ďalej...

2. európske stretnutie postulantiek.

V dňoch 10. – 12. marca sa uskutočnilo 2. európske stretnutie postulantiek. Zúčastnili sme sa ho dve postulantky: ja (Veronika) zo Slovenska a Thao z Nemecka a Irina (kandidátka z Ruska), ktorá by sa onedlho mala stať postulantkou.

Čítať ďalej...

Duchovné cvičenia v Kórey

Ako sme sa presťahovali z dediny do mesta Seoul minulý december život v Provinciálnom dome kde je aj exercičná časť nás dobre misijne napĺňa, sú zaujímavé prace čo potrebujú tvorivé srdce a myseľ, dobre ruky, nohy.

Čítať ďalej...

Nová misia v Grécku.

Po našej návšteve v Grécku sme sa rozhodli začať priamo v Aténach.

Čítať ďalej...

„Oáza ticha a modlitby.“

Už tradične sa  v našom dome raz v roku konajú duchovné cvičenia.

Čítať ďalej...

Stretnutie Misionárov na čas v Budapešti

10. – 12. februára 2017 sa v Exercičnom dome verbistov v Budapešti stretli dvaja záujemcovia o dobrovoľnú misijnú činnosť, spolu so štyrmi dobrovoľníkmi, ktorí túto misijnú skúsenosť už absolvovali. Stretnutie viedli Misijné sestry, Služobnice Ducha Svätého.

Čítať ďalej...

Choď k mojím bratom

V dňoch 3. – 5. februára 2017 sme v Exercičnom dome v Budapešti zorganizovali misijné duchovné cvičenia pre mládež. Na misijných chodníčkoch sprevádzal mladých  kňaz János Bolvári, farár v Mélykút.  Duchovných cvičení sa zúčastnilo 14 mladých ľudí.

Čítať ďalej...

X. Setkání koordinátorů pastorace povolání v ČR

Sešlo se nás kolem 70 diecézních kněží, řeholníků, řeholnic a laiků pracujících v oblasti pastorace povolání, nebo mající zájem o toto téma.  

Čítať ďalej...

Európske stretnutie postulantiek

V dňoch 13.-15. januára sa konalo európske stretnutie postulantiek. Za celú Európu sa ho  účastnili tri postulantky (zo Slovenska ja – Veronika, z Nemecka Thao a z Poľska Magdaléna). Stretnutie sa konalo v nemeckom meste Frankfurt am Main, v novozaloženej komunite našich sestier.

Čítať ďalej...

„My tři králové jdeme k Vám…“

Týmito slovami prinášali malí koledníci všetkým ľuďom dobrej vôle radostnú zvesť o narodení Spasiteľa.  Do najvýznamnejšej charitnej akcie roku sa zapojilo viac ako 80 dobrovoľníkov aj z farnosti Kelč.

Čítať ďalej...

Sr. Izidora zavŕšila svoju pozemskú púť

Hoci ju posledných rokoch postupne opúšťali sily a slabla, nikdy nezabudla poďakovať za najmenšiu službu, ktorá jej bola preukázaná. Sestra Izidora nebola ani vo svojej starobe a chorobe sústredená na seba, nesťažovala sa, ale mala pre každého úsmev a pozitívne prijatie.

Čítať ďalej...

Zo zasneženého Grayslake v USA

Posielam Vám srdečný pozdrav zo zasneženého Grayslake v USA. My sme už konečne v plnej zostave a pomaly začíname naše spoločné putovanie. Tieto prvé dni sa zoznamujeme predovšetkým medzi sebou navzájom, ale aj s našim domom a prostredím, v ktorom bývame.

Čítať ďalej...

Južná Kórea na Vianoce

Vianočný pozdrav od sr. Filipy  z Južnej Kórey

Čítať ďalej...

Vianoce na Filipínach

Vianočný pozdrav z Filipín

Čítať ďalej...

Predvianočné vystúpenie na Orechovom dvore

Dňa 14.12.2016 sa uskutočnilo vystúpenie rómskych detí o 15.00 hod. na Orechovom dvore.

Čítať ďalej...

Vianočná prezentácia

Na vianočnom posedení  deti a mamičky dostali darčeky od Ježiška,  boli prekvapené a veľmi za ne ďakovali .

Čítať ďalej...

Umenie je predchuť neba

„Umenie je predchuť neba,“: začína svoje rozprávanie pani učiteľka Mgr. Ivica Gulišová, ktorá k nám  zavítala v nedeľu 27. novembra 2016.

Čítať ďalej...

Vianočný pozdrav z Austrálie

Srdečne si vás všetkých pozdravujem z Alice Springs, Austrália. Vianočné sviatky sú už za rohom. Ako ich vnímam ja?

Čítať ďalej...

Potravinová zbierka

Charita má veľa projektov na podporu ľuďom v núdzi, hlavne v okolí Vianoc je aj zbierka trvanlivých potravín , drogérie ,ktoré potom budú v baličkách darované konkrétnym ľuďom v núdzi.

Čítať ďalej...

Som veľmi rada, že som tu...

Milovaní, ozývam sa vám opäť z Filipín. Túžim po tom, aby ste spolu so mnou spoznávali túto krajinu, ľudí a tiež mohli načerpať z bohatstva udalostí, ktorých som svedkom.

Čítať ďalej...

Pozdrav z Austrálie

Srdečné  pozdravujem z Brisbane.

Čítať ďalej...

Zo života v Bolívii

Srdečné pozdravy od  sr. Sáry z Bolívie.

Čítať ďalej...

Víkendové stretnutie

V dňoch 21.- 23.10.2016 sa v kláštore misijných sestier služobníc Ducha Svätého v Ivanke pri Nitre uskutočnilo stretnutie pre mladé ženy a dievčatá, ktoré hľadajú svoje životné povolanie. Zúčastnilo sa ho 8 účastníčok vo veku 18 – 38 rokov.

Čítať ďalej...

Misijnú nedeľu sme oslávili aj v Ivanke pri Nitre

Dvere nášho kláštora v Ivanke pri Nitre sa otvorili dokorán na „Misijnú nedeľu“ 23. októbra 2016. Prišli mladí, aj starí, muži, ženy aj deti, ba aj celé rodiny.

Čítať ďalej...

Oslavy misijnej nedele v kelečskej farnosti

Misijnú nedeľu sme začínali už v sobotu večer v spojení s celým svetom skrze misijný most. Modlitba sa konala v kostole sv. Kataríny v blízkosti nášho kláštora.

Čítať ďalej...

Revolúcia lásky

Tohtoročná misijná nedeľa bola pre Maďarov veľmi výnimočná, keďže sa zišla s oslavou Maďarskej revolúcii v roku 1956. á nedeľa bola pre Maďarov veľmi výnimočná, keďže sa zišla s oslavou Maďarskej revolúcii v roku 1956.

Čítať ďalej...

Tretí pondelok v Starej Ľubovni.

Spoločenstvo  členov MzDSv. bolo pomerne veľké ,tvorí ho prevažne stredná a staršia generácia a je to tak dobré, že si každý môže nájsť v Cirkvi to svoje miesto , kde sa  ešte viac a intenzívnejšie  môže nasadiť v jej poslaní.

Čítať ďalej...

Diakonát

Diakonské svätenie prijali: Michal Vrták, Gorazd Kohút a Robin Joseph.

Čítať ďalej...

Prišiel k nám z krajiny vychádzajúceho slnka.

Páter nás cez históriu voviedol do života súčasných Japoncov, ale i do svojho osobného misionárskeho života. Pán Ježiš povedal „mňa prenasledovali, tak aj vás budú prenasledovať“ a Tertulián, kresťanský spisovateľ z 3. stor. napísal, že „krv mučeníkov je semenom nových kresťanov“.

Čítať ďalej...

Sr. Kanízia zavŕšila svoju pozemskú púť.

Nepozerala sa na svoje podlomené zdravie, ale s ochotným a radostným srdcom darovala svoj čas a zbytok svojich síl opatrovaniu chorých spolusestier, ale i navštevovaniu starších ľudí v dedine.  Sprevádzala ich svojimi modlitbami a pre každého mala úsmev a slová povzbudenia.

Čítať ďalej...

Prišiel k nám z väzenia

Vo väzení je už vyše 10 rokov a na počudovanie sa mu tam páči.

Čítať ďalej...

Oslávila 99 rokov

Pri narodeninových oslavách zvykneme sláviacemu zaspievať niektorú z narodeninových piesní,napr. „Veľa šťastia zdravia“, či „Nech Ťa Pán požehnáva a chráni...“ a často krát pridáme jeho či jej obľúbenú pieseň.

Čítať ďalej...

Ako sme oslávili sviatok sv. Václava....

 Ako komunita sme sa rozhodli  prežiť tento deň výletom do prírody.

Čítať ďalej...

Zo života sr. Felicity

S mamami sa stretávame každý mesiac zatiaľ sú 3: Irina, Nadežda a Evgenia. Ira a Nada su Chakasky, Evgenia Ruska.

Čítať ďalej...

Projekt so sirotami

Chcem Vám po dlhšom čase priblížiť môj život tu  v Južnej Afrike.

Čítať ďalej...

Prvé dni na Filipínach.

Chcem sa s Vami podeliť o mojom novom domove, ktorým sa na 10 mesiacov stala provincia Filipíny juh. Práve tu som dostala možnosť pripraviť sa na zloženie doživotných sľubov.

Čítať ďalej...

Otvorenie katolíckej školy v Mélykút .

1. septembra 2016 sme sa v Mélykút spolu s približne 30 učiteľmi, s viac ako 300 študentmi a za veľkej účasti ich rodičov  zúčastnili slávnosti otvorenia katolíckej školy sv. Tomáša Apoštola.

Čítať ďalej...

Pozdrav z Papuy Novej Guiney.

Čas tak neuveriteľne rýchlo letí, na Slovensku ste začali nový školský rok a my tu v Papue posledný štvrťrok.

Čítať ďalej...

Európske stretnutie provinciálnych a regionálnych tímov

Sestry prežívali radosť zo vzájomného stretnutia sa, delenia sa s vierou, pracovnými skúsenosťami, službou, formáciou, ale aj zábavou.

Čítať ďalej...

Mediálne školenie „Online 3“