Evanjelium 5. veľkonočnej nedele (Jn 14,1-12) nás vovádza do tichého, ale veľmi napätého momentu; Ježiš sa lúči. Učeníci to cítia, niečo sa láme a ich istoty sa rozpadajú. A práve tam zaznieva veta, ktorá ide proti všetkému, čo prežívajú:
„Nech sa vám srdce nevzrušuje! Veríte v Boha, verte aj vo mňa.“
Nie je to lacné upokojenie, ale výzva. Lebo veriť práve vtedy, keď sa veci kazia, keď budúcnosť nie je jasná, keď sa rúca to, na čo sme sa spoliehali, to je skutočný test viery.
Učeníci prežívajú to, čo poznáme aj my dnes: neistotu, úzkosť, strach z budúcnosti. Svet okolo nás sa mení rýchlejšie, než ho stíhame chápať. Informácie nás zahlcujú, ale istotu nám nedávajú. A Ježiš neponúka plán, tabuľku ani stratégiu. Ponúka vzťah:
„Verte…“ Nehovorí o viere ako o súbore názorov, ale o rozhodnutí dôverovať Osobe.
O koho / o čo sa opiera moja istota dnes? O Boha… alebo o to, čo mám pod kontrolou?
Ježiš nepoužíva náhodou obraz domova: „V dome môjho Otca je mnoho príbytkov.“
Domov je miesto, kde človek patrí, kde je prijatý bez masky, taký, aký skutočne je . A Ježiš hovorí: tam smerujete. Nejde o únik z reality, ale o jej naplnenie – život v spoločenstve s Bohom a v komunite s blížnymi.
Prvé čítanie (Sk 6,1-7) však ukazuje niečo zdanlivo menej „duchovné“, konflikt v komunite. Sťažnosti, nerovnosť, napätie. A apoštoli robia zaujímavú vec: riešia problém, delegujú zodpovednosť, vytvárajú priestor pre službu.
Ani naša cesta do „Otcovho domu“ nevedie mimo konfliktov, ale ide cez konkrétnu službu v nich. Cirkev, rodina, spoločenstvo nie sú ideálne komunity bez problémov. Je to miesto, kde sa učíme milovať napriek nim.
Tomáš kladie otázku, ktorú by sme si možno netrúfli vysloviť: „Pane, nevieme, kam ideš, ako môžeme poznať cestu?“ Ježiš mu neukáže príručku či nejaký smerník, ale hovorí: „Ja som cesta, pravda a život.“
A táto veta mení všetko, lebo kresťanstvo nie je navigácia, je to nasledovanie. Cesta nie je mapa, ale vzťah, ktorým treba kráčať. Pravda nie je informácia, ale osoba, ktorá odhaľuje Boha. Život nie je len prežívanie, ale plnosť, ktorá začína už teraz.
Druhé čítanie (1 Pt 2,4-9) ide ešte ďalej, keď nás sv. Peter uisťuje, že my sami sa stávame „živými kameňmi“. Nie sme teda len divákmi, ale sme súčasťou stavby, súčasťou Ježišovej cesty a jeho života.
Kráčam po Kristovej ceste, alebo o nej len premýšľam?
Som „živým kameňom“, ktorý konkrétne buduje, alebo len kritizujem?
Filip chce viac a hovorí: „Pane, ukáž nám Otca a to nám postačí.“ Ježišova odpoveď je znepokojivá: „Filip, toľký čas som s vami a nepoznáš ma?! Kto vidí mňa, vidí Otca. Ako môžeš hovoriť: ‚Ukáž nám Otca?!.“ Boh je prítomný v Kristovi a cez Krista v našich bratoch a sestrách a v konkrétnych skutkoch lásky.
Ak by sa dnes niekto snažil „uvidieť Boha“ cez môj život, čo by videl?
Dnešné čítania nie sú len o budúcnosti v nebi, ale o dnešku. Ježiš nás pozýva, aby sme mu vo všetkých našich strachoch verili… aby sme ho v zmätku a spleti ciest, ktoré nám ponúka svet, nasledovali… aby sme pri hľadaní pravdy a pravých hodnôt pozerali naňho… A uisťuje nás, že žiť život v plnosti znamená zostať v ňom.
Možno sme kresťania, aktívni veriaci či zasvätení už roky. Možno poznáme slová dnešných čítaní naspamäť. Ale opýtajme sa úprimne: Je skutočne Ježiš mojou cestou… alebo len jednou z možností? Žijem z viery… alebo len zo zvyku?
Veľká noc nie je len spomienka, ale pozvanie. A Ježiš ho dnes opakuje: tebe… mne… nám všetkým. Opakuje ho pokojne, ale naliehavo: „Verte mi!“
Sr. Katarína Pavelová SSpS



