Misijné sestry služobnice Ducha Svätého

Veľkonočný týždeň v dedine San Agustín de las Juntas, Oaxaca. Spolu s mladými sme sa zapájali do modlitieb a liturgie týchto veľkonočných sviatkov. Mexičania sú veľmi kreatívni a vždy ma prekvapia krásnymi výzdobami a nápadmi. Sv. omše sme mali vonku pred kostolom. A hoci sa kvôli pandemickym obmedzeniam nedovoľujú veľké oslavy ako je tomu zvykom, vďaka Bohu sme prežili Veľkú noc pokojným a radostným spôsobom.

Zaujímavosťou je, že na Zelený štvrtok po svätej omši sa premiestni socha Pána Ježiša do väzenia, kde ho stráži vojak. Na toto miesto môžu prichádzať ľudia a v tichu sa modliť. Táto tradícia bola pre mňa niečím novým a prekvapivým.

Mexičania si na Veľký piatok uctievajú osobitným spôsobom Sedembolestnú Pannu Máriu, ktorá je zahalená do čierneho plášťa a bdie nad Božím hrobom. Veriaci sa v tento deň modlia ruženec k Sedembolestnej Panne Márii. Osobne som veľmi vďačná, že sme v našej farnosti mohli prežiť tieto sviatky spolu ako veriaca rodina. Osobitným spôsobom som pamätala v modlitbe na všetkých tých, ktorí takúto možnosť nemali a vyprosovala každému Božie požehnanie, svetlo a nádej, ktorá pramení z Ježišovho zmŕtvychvstania!