Misijné sestry služobnice Ducha Svätého

Dnes si pripomíname štvrté výročie smrti sestry Veroniky Theresie Ráckovej, SSpS. Misionárka v Južnom Sudáne bola zasiahnutá výstrelmi neznámych mužov, keď sa vracala autom z nemocnice pri prevoze tehotnej ženy. Následkom svojich zranení zomrela 20. mája 2016 v Nairobi, v Keni.

Lekárka zachránila život narodených dvojičiek obetou vlastného života. Ježiš v Jánovom evanjeliu hovorí svojim učeníkom, že nik nemá väčšiu lásku ako ten, kto položí život za svojich priateľov. Jej lásku k sudánskemu ľudu možno vycítiť zo slov, ktoré povedala pátrovi verbistovi Bernardovi Ilunga wa Ilunga, keď sa jej spýtal, prečo chce ostať v krajine v čase nepokojov. Povedala: „Nemôžem opustiť Krista, ktorý trpí v tejto krajine. Zomriem v Južnom Sudáne pri ľuďoch, ktorí nás tak veľmi potrebujú.“

Sestra Veronika Terézia Rácková sa narodila 8. januára 1958 v Bánove v okrese Nové Zámky. Študovala na gymnáziu v Šuranoch a lekársky titul získala na Karlovej univerzite v Prahe. V novembri 1982 bola prijatá do Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého. Čas rehoľno-misionárskej formácie strávila v Nemecku, Holandsku a Rakúsku. V roku 1987 zložila v Nemecku doživotné rehoľné sľuby. Sedem rokov pracovala ako lekárka v Ghane. Tu ju v roku 1998 vyhlásili za najlepšiu lekárku afrického kontinentu.

V období rokov 2004 – 2010 bola predstavenou slovenskej provincie Misijných sestier služobníc Ducha Svätého. Po skončení úradu požiadala o misijné určenie späť do Afriky, ktoré dostala pre Južný Sudán. Od roku 2010 tu slúžila až do svojej smrti v rozličných úlohách ako predstavená komunity, lekárka a riaditeľka Zdravotníckeho strediska svätej Bakhity. Zomrela 20. mája 2016 v Nairobi, v Keni. Podľa jej želania je pochovaná v juhosudánskom meste Yei.

pre tkkbs. sk napísala sestra Katarína Junasová a sestra Bernadeta Slávkovská