Misijné sestry služobnice Ducha Svätého

Zdravím Vás všetkých z horúcej Afriky. Keďže budúca nedeľa je misijná, rozhodla som sa, že Vám niečo napíšem z mojej misie tu v Južnej Afrike.

 

Som tu tri mesiace, prvé dva mesiace som bola v hlavnom meste v Pretórii, kde máme regionálny dom. Tam som sa učila niečo o Južnej Afrike – reč, kultúra, zvyky. Pretórii som spoznala veľa zaujímavých ľudí, s ktorými sme mávali každý týždeň stretnutie pri modlitbe ruženca a tiež sharing. Jeden deň v týždni som chodila do domova pre starších ľudí, kde som navštevovala anglicky hovoriace babičky.

Od septembra pôsobím v provincii Limpopo v London mission. Je to veľmi pekné miesto na konci dediny, obklopené bušou. Sú tu so mnou tri sestry – dve z Filipín a naša sr. Mária Bernadeta. Naše sestry tu vedú základnú školu, asi 180 detí z okolitých dedín. Ráno, keď počujem hlasnú hudbu, už viem, že prichádzajú deti do školy na veľkých taxíkoch. Ja chodím každý deň do tejto školy, spolu s deťmi sedím v lavici, zdokonaľujem sa v angličtine a sem tam pomáham učiteľke na hodinách matematiky. Všetky deti ma chytajú za ruky a divia sa, že prečo som taká biela. Keď im niečo poviem po slovensky, smejú sa, že aký je to jazyk.

V škole deti rozprávajú anglicky, ale ľudia tu rozprávajú svojimi jazykmi – wenda, sepedi ... takže im nerozumiem, ale učia ma nejaké slovíčka. Už sa viem s nimi pozdraviť v ich jazyku, podať ruku ich spôsobom ... a keď niečo neviem, aspoň sa na nich usmievam a to ich teší.

Keď mám čas, rada sa prechádzam po dedine, ľudia na mňa kývajú a zdravia ma. Pozývajú ma do svojich príbytkov. Hoci toho veľa nemajú, vedia sa podeliť s tým, čo majú.

Počasie je tu horúce a to je ešte len jar, leto ešte nezačalo. Máme tu málo vody a nie je pitná, musíme si ju filtrovať. Všetci čakáme na dážď, všetko je suché, nič nerastie.
Pokračujem v spoznávaní afrických zvykov. Zatiaľ si neviem zvyknúť na sv. omšu, ktorá trvá asi 2 hodiny. Je však veľmi pestrá. Ľudia sú vyobliekaní do rôznych krojov, všetko spievajú. rancujú. Keď začnú spievať, rada ich počúvam, majú krásne hlasy.

Tu na dedine je život podobný ako u nás. Všade po ceste sú somáriky, kravy, kozy, prasiatka, psy ... len sa čudujem, ako ľudia vedia, komu čo patrí.

Ľudia tu nemajú prácu, sedia na kraji cesty a čakajú, kedy ich niekto zavolá a dá im nejakú prácu. Sú jednoduchí, ale veľmi radostní, stále si niečo pospevujú. Veľmi si na nich cením, že keď niekto niečo potrebuje, sú vždy ochotní pomôcť.

Takou zaujímavosťou pre mňa je, že keď niekto zomrie, postavia na dvore veľký stan. Zíde sa veľa ľudí a spoločne sa modlia. Veľmi si vážia, keď prídeme na modlitby aj my sestry. Deň pred pohrebom sa modlia celú noc a zavčasu ráno je pohreb. Nemajú autá, chodia väčšinou pešo, alebo čakajú na taxík.

Chcem Vás poprosiť, aby ste pamätali na túto misijnú nedeľu aj na nás, na našu misiu tu v Afrike, na ľudí tu žijúcich. Prosím Vás o modlitby, pretože nie je to tu všetko také pekné a ľahké. Misionár tu potrebuje veľa sily, odvahy, pokory, lásky, trpezlivosti, ale hlavne Božie požehnanie. Len s Božou pomocou sa to tudá všetko zvládnuť.

Žiť v cudzej krajine, v jednej komunite so sestrami inej národnosti, zanechať všetko, na čo som bola zvyknutá doma a prijať všetko nové – kultúru, reč, tradície, je veľmi ťažké, ale aj tak som šťastná, že som práve tu na tomto mieste a môžem sa deliť s tým, čo viem a s tým, čo mám.

Vďaka za všetky Vaše modlitby a obety. Tiež pamätám na Vás všetkých v mojich modlitbách.

 

Prajem všetkým požehnanú misijnú nedeľu.
                                               
                                                                                     sr. Viera, SSpS