Misijné sestry služobnice Ducha Svätého

Srdečne vás všetkých pozdravujem z Ríma. Chcela by som sa s vami podeliť o pár zážitkov z nášho noviciátskeho života.

12.novembra sme v našej komunite slávili slovenský kultúrny deň (slovak cultural day). Cieľom bolo priblížiť ostatným členom komunity slovenskú kultúru, aby tak mali možnosť spoznať z akého prostredia (a „backgroundu“) pochádzam.

S prípravami sme začali už v sobotu, kedy sme spolu so sestrou Laurou varili parádnu slovenskú kapustnicu a vypekali rôzne sladké i slané záviny. Slovak cultural day sme začali rannou liturgiou. V modlitbe sme sa prihovárali k sedembolestnej Panne Márie, našej patrónke a reflektovali sme nad jej a našimi bolesťami. Potom nasledovali raňajky s čerstvo upečeným chlebom, korbáčikmi, oštiepkami a inými údenými syrmi – proste mňam tak po slovensky J . Po raňajkách nasledovala prvá prezentácia o Slovensku (konkrétne všeobecné imformácie o našej krajine, geografia, história a náboženstvo). Po prezentácii sme sa pustili do prípravy obedu – a hádajte, čo to bolo – áno, slovenské halušky s pravou slovenskou bryndzou (pretransportovanou zo Slovenska pátrom Jurajom). O 12:00 sme slávili sv. omšu, ktorú celebroval páter Martin Cingeľ, SVD, ktorý pôsobil 17 rokov v Keni a momentálne študuje v Ríme cirkevné právo. Svätá omša, v anglickom jazyku, bola sprevádzaná slovenskými piesňami. Po záverečnej „Ó Mária, bolestivá“ sme zasadli spolu k stolu a vychutnávali si už vyššie opísané (alebo lepšie povedané: neopísateľne dobré) slovenské jedlo. K obedu bola pozvaná aj sr. Pavla a páter Juraj Cibula, SVD. S pátrami sme ešte ostali na kávičku, či len tak sme si púšťali slovenské ľudovky a po krátkej sieste sme sa pustili do druhej prezentácie o Slovensku (tradície a folklór). Slovenský deň sme ukončili modlitbou sv. ruženca, kombinovanou s adoráciou a (kto mohol a ešte vládal) filmom Jánošík.

Na záver už len krátka reflexia: vždy som si vážila našu slovenskú kultúru a všetko, čo mi bolo doma vštepované, ale najviac som si to uvedomila až teraz, keď som v cudzine, obklopená viac než desiatimi národnosťami a rôznymi kultúrami, ktoré sú od seba tak odlišné. Dar viery, ktorý mi bol daný už od malička, je naozaj DAR a nie niečo, čo je samozrejmé. V našom folklóre, v našej histórii, kultúre, či zbožnosti nachádzam také poklady, ktoré si budem navždy vážiť a som a budem na ne aj patrične hrdá.

Ďakujem za modlitby, ktorými ma sprevádzate a zároveň vás ubezpečujem o tých mojich.

V láske Ducha Svätého                                    novicka Veronika


Fotografia