Čierna aktovka

"Nemôžeme byť kresťanmi na  skrátený  pracovný  úväzok.  Ak je Kristus stredom  nášho  života, je prítomný  vo  všetkom, čo  robíme." 

         Pápež František, Twiter, 19.august 2013

 

 

Fotografia s aktovkou obletela svet.  V pondelok 22. júla 2013 ráno  odlietal pápež  František  do  Ria de Janeiro.  Keď odchádzal na letisko Fiumicino, niesol si  čiernu  koženú  aktovku, svoju príručnú  batožinu.  Z Vatikánu  priletel vrtuľníkom. Po pristáti na letisku ho  prijal premier Talianskej  republiky Enrico Letta.  Pápež vystúpil  z  vrtuľníka, pozdravil  premiera a ostatné  svetské i  cirkevné  autority, zatiaľ čo  v ľavej ruke  stále držal svoju  batožinu. Čiernu aktovku mohli všetci veľmi dobre vidieť, kým František pomaly smeroval  k  schodíkom a nastúpil na palubu lietadla  spoločnosti Alitalia, ktoré  ho malo  spolu  so  sprievodom (vrátane novinárov) dopraviť do  Brazílie, kde sa konali  Svetové  dni mládeže.

Fotografiu, na ktorej pápež nastupuje do  lietadla, nesúc  v ruke aktovku, uverejnili  stránky  internetových  denníkov i  viacere svetové noviny.  Mnohí vplyvní komentátori sa pokúšali analyzovať význam tohto gesta.  Akýsi  novinár  sa snžil určiť čo  také dôležité obsahuje pápežová  príručná batožina, keď  ju nepustí  z  rúk. Žeby významné  dokumenty o  reforme Rímskej  kúrie? Alebo  najpodstatnejšie  dokumenty  smutne známej  kauzy Vatileaks?

O  týždeň  sa pápež  František  vracal  do  Ríma.  Asi  hodinu a pol odpovedal na  otázky novinárov, ktorí  leteli spolu s ním. Bola to  skutočná tlačová konferencia bez pripravených  otázok. Novinári sa  pápeža opýtali aj na dôvod, prečo  si  aktovku niesol sám a aký bol  jej obsah, o  čom sa veľa špekulovalo. Pápeža tiež informovali o  tom, že  fotografiu, ako kráča  s aktovkou v ruke, uverejnili všade a so  značným  prekvapením. Veď nikdy nikto  nevidel  pápeža, ktorý  si sám  nesie batožinu. Okrem osobitného  sekretára, ktorý stojí po pápežovom boku, je v sprievode aj komorník, ktorý má  na strosti  práve batožinu.

Pápež, prekvapený záujmom, ktorý  vzbudila taká  drobnosť, s úsmevom na perách  vysvetlil: " Nebol v nej kľúč od atómovej bomby.  Niesol som  si ju sám, lebo som  to  vždy  robil takto... Keď  cestujem, nesiem si aktovku... A čo  je  v nej? Je tam holiaci  strojček, breviár, diár, kniha na  čítanie-zobral som si  so  sebou jednu o  svätej  Terezke, ktorú  mám vo veľkej úcte... Vždy  som cestoval  s taškou, je to  normálne.  Musíme byť  normálni... Neviem... Je to  pre  mňa  tak trochu prekvapením, keď mi hovoríte, že fotografia s aktovkou obletela svet.  Musíme  si predsa zvyknúť na normálnosť života."

Perly  a perličky pápeža Františka -  Andrea Tornielli

feedback
Prihlásenie
Prihlásenie