Misijné sestry služobnice Ducha Svätého

Štátne vyznamenanie, Pribinov kríž I. triedy in memoriam, za mimoriadne zásluhy o sociálny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti prevencie zdravia a misionárskej činnosti udelil prezident Slovenskej Republiky zomrelej misionárke Veronike Ráckovej SspS.

Prezident SR Andrej Kiska ocenil v utorok 8. januára 2019, pri príležitosti 26. výročia vzniku Slovenskej republiky 30 osobností spoločenského a kultúrneho života, z toho troch in memoriam. Štátne vyznamenania si 15 žien a 15 mužov prevzalo z jeho rúk v koncertnej sále Slovenskej filharmónie v bratislavskej Redute.

Za mimoriadne zásluhy o sociálny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti prevencie zdravia a misionárskej činnosti ocenenie získala aj zosnulá rehoľná sestra Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého Veronika Racková. 

Veronika Rácková sa narodila 8. januára 1958 v Bánove (okres Nové Zámky. Po štúdiu lekárstva na Univerzite Karlovej (UK) v Prahe a ročnom pôsobení na internom oddelení v nemocnici v Bánovciach nad Bebravou emigrovala, aby sa mohla stať rehoľnou sestrou Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého a naplno sa venovať misijnej činnosti. Od roku 2010 pôsobila v oblasti mesta Yei v Južnom Sudáne. V noci 16. mája 2016, pri návrate z nemocnice, kam odviezla tehotnú pacientku očakávajúcu dvojičky, na ňu zaútočili vojaci Sudánskej ľudovej oslobodeneckej armády a postrelili ju. Po prevoze do Nairobi i po intenzívnom boji o jej život sa záchrana nepodarila. Sestra Veronika Theresia Rácková zomrela v piatok 20. mája 2016 vo veku 58 rokov v nemocnici v Nairobi v Keni. "Nemôžem opustiť ľudí v Sudáne, pretože ich milujem." Na farskom cintoríne sv. Jozefa Lutaya zostane "jej telo navždy. So zemou a ľuďmi, ktorým slúžila celým svojím srdcom a životom."
 


sr. Katarína Junasová