Zamyslenie k Medzinárodnému dňu za odstránenie chudoby 17. október

Jeden bohatý otec poslal svojho syna na vidiek, aby videl, čo je to naozajstná chudoba. Syn strávil tri dni v roľníckej rodine a potom sa vrátil domov. Otec sa pýtal:

- Tak čo, páčilo sa ti tam?

- Páčilo, - odpovedal syn.

- V čom sa ich život líši od nášho? - vypytoval sa otec.

- Vieš, tých rozdielov je naozaj veľa, - povedal s nadšením syn.
A pokračoval: - My máme len jedného psa. A oni majú štyroch. V bazéne máme chlórovanú vodu, ale oni tam majú velikánsky rybník s nádherne čistou priezračnou vodou, dokonca v ňom majú aj ryby! My máme záhradu osvetlenú lampášmi, ale im na celé pole v noci svieti mesiac a hviezdy. Naša záhrada je obohnaná múrom, ale tá ich nemá koniec. Zdá sa, ako by siahala až k obzoru. My tu počúvame hudbu z cédečiek, ale oni celý deň počúvajú spev vtákov a iné zvuky prírody. My sme tu schovaní za múrmi, ale oni majú vždy dvere dokorán a každého radi privítajú. Sme tu v meste ako zviazaní mobilmi a počítačmi - tam majú ľudia jeden k druhému a aj k prírode omnoho bližšie-

Otec bol synovými slovami doslova ohromený.

- Veľmi ti ďakujem, otecko, že si mi umožnil spoznať, čo je ozajstné bohatstvo, - dodal syn.

Naše životy, šťastie, príroda okolo - to sú veci, ktoré sa nedajú kúpiť za žiadne peniaze. Prečo sú teda veci, ktoré za peniaze kúpiš, pokladané za cennejšie ako tie, ktoré sa nedajú kúpiť ani za obrovské sumy?

Keď si človek začína ceniť ľudí okolo seba a váži si to, čo má, prestáva sa naháňať za bohatstvom. Pretože chápe, že má všetko, čo potrebuje.

Zdroj: https://www.dobrenoviny.sk/c/43248/co-je-skutocne-bohatstvo-pribeh-na-zamyslenie

 

feedback
Prihlásenie
Prihlásenie