Misijné sestry služobnice Ducha Svätého

...v marci 2016 na spomienkovej sv. omši v Ivanke pri Nitre skrsla v jednej hlave myšlienka, pridali sa ďalšie štyri hlavy a nápad ísť na Papuu Novú Guineu začal naberať jasné kontúry.

Bohu nič nie je nemožné a myšlienka prišla v pravý čas. Veď keď sa na Slovensku rodí nápad, na PNG pracuje slovenská misijná sestra Jaroslava, treba už len nadviazať spojenie, začať plánovať a modliť sa za šťastnú cestu. S nádejou kontaktujeme sr. Jarku, dohadujeme čo a ako, kedy najlepšie prísť a na ako dlho, aké očkovania, lieky a podobne.

Pán sa stará znelo vo viacerých mailoch, ktoré prešli pol zemegule.

V júni 2017  sa s Jarkou stretávame osobne v Ivanke pri Nitre a to už len doľaďujeme posledné detaily.

4.8.2017 a cesta sa začína.

Viedeň – Dubaj – Manila – Port Moresby

Vďaka sr. Jarke je o nás od začiatku perfektne postarané. V Port Moresby (hlavné mesto PNG)  nás na letisku čaká poľská sestra Jadwiga SSpS, a my sme konečne pochopili, že naozaj sme šťastne doleteli, že Pán sa stará…

Prvý kontakt, pre nás s cudzou krajinou, je úžasný.  Všetko je iné, fotíme čo sa len dá. Ľudí, domy, banánovníky, mangovníky. Autá tu jazdia vľavo, nie sú tu skoro nijaké dopravné značky. Ľudia sú veľmi milí, usmievajú sa na nás, podávajú nám ruky a niekedy nevieme, či sú  „atrakciou“ oni pre nás alebo my pre nich.

Po spánku v horizontálnej polohe (po 2 nociach v lietadle) pokračujeme letecky do GOROKA. Do hôr, ako to tu nazývajú. A právom. Boli sme v nadmorskej výške cca 1600 mnm.   Podnebie  porovnateľné s naším na Slovensku. Dni príjemne teplé a noci príjemne chladné. Veľký rozdiel oproti Port Moresby s veľmi teplým a vlhkým podnebím. Jediné čo nás prekvapuje je, že deň sa začína zhruba o 6:30 a končí o 18:30. Celý rok na celej PNG.

Sr.  Jaroslava nás čaká na malom letisku a spolu s našimi kuframi sa presúvame do KEFAMO. Miesta, ktoré sa na dva týždne stane naším prechodným bydliskom. Všetky lety sme prežili v zdraví a ani jeden kufor sa nestratil – Pán sa stará.

Ubytovali sme sa v malom domčeku s tromi izbami. Stačí. Nečakáme nijaký luxus. Máme všetko čo potrebujeme. Aj vodu.

Jarka nás zoznamuje s programom, ktorý pre nás pripravila, spoznávame jej priateľov - poľských misionárov zo Spoločnosti Svätej Rodiny a tak nejak sa začíname cítiť ako doma. Poľsko- slovenské rozhovory na PNG!

Na jeden deň a jednu noc opúšťame civilizáciu a ideme do farnosti v buši. Veď keď už sme tu…

Poľský páter nás pozval do svojej farnosti NAMTA PARISH. Tu si robíme výlet k vodopádu. Sprievodcov nám robia miestni študenti. Je to zábavné a aj dosť náročné. Keď sa pýtame, že ako dlho ešte treba ísť, Jarka nás vovedie do problematiky, že na PNG sa nikdy nepýtaj na čas ani na vzdialenosti. Zúčastnili sme sa na sv. omši pre žiakov miestnej školy. Späť do Kefamo sa vezieme na korbe auta spolu s vrecami zemiakov. Skvelý zážitok.

Ďalšie naše kroky vedú do MADANG. Cestujeme tam miestnym autobusom, čo je pre nás teda veľké dobrodružstvo, ale po 9 hodinách sme na mieste živé a zdravé. Ubytovávame sa u sestier SSpS v areáli  univerzity. Citeľne sa oteplilo, veď sme prešli z vnútrozemia na severné pobrežie. Teplo, vlhko, komáre, malé jašteričky po stenách, ale aj výborné banány, pomelo a skúsili sme aj vodu z kokosového orecha. Myslím, že tomuto nápoju treba prísť na chuť. V Madang sme sa zdržali jeden deň, naše nohy okúsili vodu oceánu a autom pokračujeme do ALEXISHAFEN – provinciálneho domu. Zažívame tu dojímavé a silné momenty. Tunajšie sestry si na sr. Máriu Františku spomínajú, strávila tu s nimi nejaký čas. Z ich pohľadov cítim, že nezabudli a že stále v ich srdciach žije. Mladá, veselá, plná života, otvorená novým výzvam, hľadajúca najbiednejších a ochotná im pomáhať. „Je ako kvet, ktorý zahynul, ale jeho vôňa sa šíri ďalej...“(reflexia na smrť sr. Márie Františky). Toto sú silné slová, pre toto sa oplatilo prísť až sem, nájsť v našich očiach nevyplakané slzy, vďaka ktorým sme našli pokoj, pocit oslobodenia a pochopili, že Mária Františka bola tu medzi týmito ľuďmi a na tomto mieste šťastná. MI AMAMAS – písala často v mailoch a ja už viem, že to bola pravda. Na cintorín kráčame mlčky a potichu. Slová sú zbytočné. Po 11 rokoch najbližší príbuzní zapaľujú 1. sviečku na jej hrobe. Spomíname, modlíme sa a ďakujeme. Ďakujeme za jej krátky, ale naplnený život. „Boh vedel akú krajinu mi vybral. Som šťastná“ (sr. Mária Františka)

S týmto vedomím sa poberáme z Alexishafen ďalej do BOGIA. Ideme autom s indonézskym pátrom SVD Itzom. Znovu na korbe auta. Cesta trvá cez 3 hodiny. V Bogia nás čaká oceán – škoda by bola nevyužiť jeho služby.  Ááááá dobre to padlo. V Bogia stretávame pátrov SVD a boli sme na sv. omši v jazyku PIDGIN. Zmenilo sa podnebie oproti Goroka, ale ľudia sa nezmenili. Stále sú k nám veľmi milí, zdravia nás, radi sa fotia.

Z Bogia sa presúvame autom do Madang a odtiaľ autobusom do Goroka. Posledné dni trávime s Jarkou v Goroka s našimi priateľmi, so sr. Dávidou SSpS a sr. Paulídiou SSpS. Pozreli sme si univerzitu, mesto, navštívili misijné sestry v konvente. Čaká nás už len rozlúčková večera a potom let domov pod Tatry.

 Pán sa stará a postaral sa o nás počas celej tejto cesty. Prosíme Pána, aby sa aj naďalej staral o ľudí na PNG, o sr. Jarku, o našich nových priateľov,  ktorí ďaleko od svojej domoviny našli svoj druhý domov. Nech Pán požehnáva ich prácu.

 Veľká vďaka pre sr. Jaroslavu. Bola tu pre nás celé dva týždne. Pripravila nám program plný nových podnetov, milých ľudí, zaujímavých rozhovorov, smiechu, dojímavých stretnutí, dlhých ciest, sv. omší v PIDGIN jazyku, osvieženia v mori i chutného jedla.

Veď kto by povedal, že na PNG budeme jesť pizzu, vypekať zemiakové placky a dáme si aj miestne pivo?

 Sen sa stal skutočnosťou. Zažili sme neobyčajné chvíle, emočne vypäté situácie, silné momenty, ale našli sme pokoj. Odchádzame s vedomím, že Mária Františka tu stále je, ostáva v mysliach i srdciach...MI AMAMAS

 TENKYU TRU

 S láskou sr. Belarmina Ivančáková, Eva Liptáková, Katarína Liptáková, Petra Liptáková, Monika Žembová


Fotografia

006
004
005
003
002
001
007
  • 006
  • 004
  • 005
  • 003
  • 002
  • 001
  • 007
  •