Misijné sestry služobnice Ducha Svätého

Za dušu sr. Veroniky Theresie Ráckovej, SSpS sa konala včera, 23. mája 2016, zádušná sv. omša v kenskom Nairobi. Okrem slovenskej sestry sr. Kataríny Florkovej, ktorá doprevádza rodnú sestru Pavlu Ráckovú, sa svätej omše zúčastnili misijné sestry pôsobiace v Etiópii a Južnom Sudáne, predstavitelia vyšších predstavených, spolubratia Spoločnosti Božieho Slova a predstavitelia slovenskej ambasády.

Sv. omšu slúžil otec biskup z Etiópie v prítomnosti generálneho vikára z diecézy Yei v Južnom Sudáne otca Zachariah Angotowa. Ten o o sr. Veronike Theresii povedal: „Je mučeníčka. Zomrela pri výkone svojho povolania. Matka, ktorú neskoro v noci pre komplikovaný pôrod prevážala do nemocnice, prežila a jej deti – dvojičky tiež.”

Sr. Veronika Theresia, riaditeľka Zdravotníckeho centra sv. Bakhity v Yei, zomrela 20. mája 2016 v Keni na následky zranení. V pondelok, 16. mája, hodinu po polnoci sa stalo auto ambulancie Zdravotníckeho centra sv. Bakhity, ktoré sr. Veronika riadila, terčom streľby SPLA vojakov (Sudánská ľudová oslobodenecká armáda). Pri útoku, ktorého motív bol neznámy, utrpela viacero strelných rán do brušnej oblasti a roztrieštenie panvovej kosti. Po dvoch operáciách v meste Yei bola prevezená do Nairobi, kde zraneniam podľahla. „Jej smrť je nenahraditeľnou stratou pre nás, pre jej rodinu a pre ľudí, ktorým slúžila, osobitne v Yei,“ vyjadrila sa generálna predstavená sr. Maria Theresia Hörnemann.

Sestra Veronika Terézia Rácková sa narodila 8. januára 1958 v Bánove v okrese Nové Zámky. Študovala na gymnáziu v Šuranoch a lekársky titul získala na Karlovej univerzite v Prahe. V novembri 1982 bola prijatá do Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého. Čas rehoľno-misionárskej formácie (1985 – 1994) strávila v Nemecku, Holandsku a Rakúsku. V roku 1987 zložila v Nemecku večné sľuby. Sedem rokov pracovala ako lekárka v Ghane. V období rokov 2004 – 2010 bola predstavenou slovenskej provincie Misijných sestier služobníc Ducha Svätého. Po skončení úradu požiadala o misijné určenie späť do Afriky, ktoré dostala pre Južný Sudán. Od roku 2010 boli, spolu s inými dvoma sestrami, pionierkami v mestečku Yei, kde začali budovať komunitu medzi trpiacim sudánskym ľudom. V rokoch 2010 – 2016 až do svojej smrti tu slúžila v rozličných úlohách ako predstavená komunity, lekárka a riaditeľka Zdravotníckeho centra sv. Bakhity.

Predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský po správe o smrti sestry Veroniky Rackovej prejavil v telefonickom rozhovore svoju účasť na bolesti, ktorú sestry prežívajú v tomto ťažkom okamihu a uistil ich o svojich modlitbách za zosnulú, jej príbuzných i celú misijnú kongregáciu.

Prezident Andrej Kiska vyjadril 20. mája úprimnú sústrasť a napísal: „Zomrela pri napĺňaní svojho zmyslu života - pomáhať najslabším, najchudobnejším a chorým v službe Bohu.“ A pokračuje slovami: „Sestra Veronika, skláňame sa pred Vašou pamiatkou. A ďakujeme Vám, ako aj stovkám ďalších dobrovoľníkov v zahraničí za to, že ste ukázali láskavú stránku našej krajiny.“

Sr. Lucia Slušná, provinciálna predstavená Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého na Slovensku, vyjadruje poďakovanie za všetky kondolencie: „Ďakujeme Vám, že sprevádzate dušu sr. Veroniku Theresie svojimi modlitbami. Sme veľmi vďačné za všetky prejavy sústrasti, spolucítenia so stratou našej milovanej spolusestry sr. Veroniky Theresie. Odišla tak rýchlo, ale odišla hrdinsky. Ďakujme Pánovi za jej svedectvo, obetu a prekrásnu lásku k životu. Nech je odmenená milosrdným Otcom za všetky skutky dobra, lásky, námahy a sebazapierania. Nech sa teší v prítomnosti toho, ktorého milovala a ktorého nasledovala až po vrchol obety.“

Obeta sr. Veroniky Theresie nás povzbudzuje „pre zanietenosť hlbšej spolupatričnosti, vzájomnosti, odpustenia a lásky. Nechajme pôsobiť túto obetu, aby v nás dozrievala. Nech jej svetlo večné svieti a nám nech svieti jej životné svedectvo,“ slová sr. Lucie Slušnej, SSpS.

Na záver Vám prinášame:

• rozhovor v TV Lux z októbra 2012 - http://www.tvlux.sk/archiv/play/4680

• rozhovor, ktorý poskytla v roku 2014 pre Hlasy z domova a z misií - https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20160520035

• lekár Martin Bibza popisuje pre Denník Pravda situáciu v Južnom Sudáne, kde žila a pôsobila sr. Veronika Theresia      http://zurnal.pravda.sk/rozhovory/clanok/393906-lekarom-v-najnestabilnejsom-state-na-svete/

-kj-

zdroje: tkkbs, tvjoj, sk.radiovaticana, facebook pána prezidenta Andreja Kisku, tv lux, pravda.sk


 

Fotogaléria