Misijné sestry služobnice Ducha Svätého

V dňoch 26. – 28. februára 2016 sa v Budapešti uskutočnil informačný víkend pre mladých, angažovaných sa v misijnom dobrovoľníctve. Stretnutie viedla sr. Hemma Jaschke, SSpS - zodpovedná za MaZ v Rakúsku, spolu so sr. Magdalenou Eichinger, SSpS.

 

Ovšem, praktickú stránku bytia v misiách priblížili samotní dobrovoľníci MaZ z Maďarska. O svojej skúsenosti v Bolívii nám porozprával Géza Szárdeczky – Kardoss a o  misijnej práci v Ekvádore sa podelila Adrienn Való.

„Napriek tomu, že program misijného dobrovoľníctva sa doteraz konal prevažne v Nemecku a v Rakúsku, od začiatku boli medzi zaújemcami takisto Maďari”, delila sa spolukoordinátorka programu sr. Magdalena. „Raz sme už takýto víkend zorganizovali v roku 2006. Mladí dobrovoľníci odišli vtedy do Ghany. Indie a Bolívie. Teraz je znova nádej, že program MaZ v Maďarsku bude pokračovať.”

Stretnutie sa uskutočnilo v exercičnom dome verbistov v Budapešti. Mladí mohli nielen získať vedomosti o tom, čo je podstatou misijného dobrovoľníctva, ale mohli sa taktiež  „nadýchať” atmosféry Arnoldovej rodiny. „ Neviem, či to je v múroch, či v jedle, ale všade, kde som doteraz bol – v La Paz, v Steyli, či v Budapešti, cítil som sa rovnako. Cítim sa ako doma.”– povedal Géza.

V našej kongregácii dávame mladým možnosť ročnej misijnej skúsenosti v rámci programu MaZ ( v nemčine Missionarln auf Zeit – Misionár / ka na čas). Informačný víkend je prvou etapou v procese prípravy dobrovoľníka na misie. V priebehu tohto stretnutia mali účastníci nielenže možnosť dozvedieť sa o samotnom dobrovoľníctve po stránke duchovnej a praktickej, ale taktiež preskúmať svoje vlastné motivácie.

Modlime sa za misijné povolania, aby Boh spomedzi mladých Maďarov a Maďariek vybral a povolal do misijnej práce tých, ktorých sám chce… ( Mk 3,13)

 

sr. Anna Klewek, SSpS, zodpovedná za MaZ v Maďarsku