Misijné sestry služobnice Ducha Svätého

Pretože náš malý domček skrýva v sebe veľa vzácnych a netušených pokladov, deň pred svätým Mikulášom, pri upratovaní našej garáže, sme náhodou objavili mikulášsku bradu, vrece na darčeky a anjelské vlasy. Je toho veľa, preto sme vybrali len časť - naše dobrodružstvá, ktoré sa udiali cez advent a Vianoce.

     Kde bolo, tam bolo, za siedmimi horami a 50 zákrutami, za západnou hranicou Slovenska, leží malebné moravské mestečko Kelč. A v tom malebnom mestečku, v maličkom domčeku, vedľa kostola sv. Kateřiny, žijú 3 misijné sestry -  sr. Magdalena, sr. Zuzana a sr. Jozefína, ktoré majú kopec zážitkov, s ktorými sa chcú s Vami s radosťou podeliť. Je toho veľa, preto sme vybrali len časť - naše dobrodružstvá, ktoré sa udiali cez advent a Vianoce.

    Keďže úlohou misionára je prinášať svetlo Kristovo, berieme túto úlohu veľmi vážne. Dobrou príležitosťou sú na to tradičné rorátne sväté omše, na ktorých sa v Kelči zúčastňuje až okolo 70 detí. Vtedy sa naša sestra Magdaléna mení na sestričku so zápalkami a zapaľuje deťom nekonečné množstvo lampášikov, ktoré oni potom nesú v sprievode k oltáru. Deti prichádzajú spolu so svojimi rodičmi a príbuznými a naplnia kostol do posledného miestečka. Po uspokojení duše, treba pomyslieť aj na telo, aby naši malí nositelia svetla neustali na ceste a nezaspali v škole. Preto vždy po svätej omši pripravujú mamičky a babičky detí raňajky. Zapojil sa aj náš trojčlenný misijný tím.

    Pretože náš malý domček skrýva v sebe veľa vzácnych a netušených pokladov, deň pred svätým Mikulášom, pri upratovaní našej garáže, sme náhodou objavili mikulášsku bradu, vrece na darčeky a anjelské vlasy. Stalo sa to pre nás inšpiráciou, aby sme večer pomohli sv. Mikulášovi a urobili radosť niektorým našim dobrodincom. Vrece sme naplnili sladkosťami, pripravili životopisy sv. Mikuláša a vybrali sa na cesty. Keďže ešte nebolo snehu, nezostávalo Mikulášovi a dvom anjelom nič iné, ako naštartovať jemne zhrdzavenú misijnú škodovku. V domoch nás vítali rozžiarené detské a milo prekvapené dospelé oči. Táto skúsenosť nám ukázala, ako málo stačí, aby sme druhým urobili radosť.

    Kto z nás nemá rád vôňu dobrej kávy? Horúca káva patrí aj k zimným dňom a priateľským posedeniam. Dve z nás sú každé ráno cestou do práce vítané vo Valašskom Meziříčí vôňou čerstvo praženej kávy z pražiarne. Túto výsadu však nemajú len u susedov. I v Kelči sa každý mesiac s hrdosťou otvára farská kaviareň. Organizáciu majú na starosti ženy zo skupiniek Modlitby matiek, kde patrí aj naša sestra Zuzana. V advente kaviareň obohatila aj výstava výrobkov detí z Keramickej dielne Oheň Ducha, ktorú vedie sr. Magdaléna.

    Advent prináša so sebou výnimočnú príležitosť k naladeniu ľudského srdca na dobro. Túto špeciálnu príležitosť sme využili, aby sme ku konaniu dobra povzbudili aj srdcia detí, ktorým sa venujeme na misijných klubkách a v keramickej dielni. Deti sa zapojili do každomesačnej aktivizačnej činnosti pre chorých v hospici, ktorou bolo pred Vianocami pečenie medovníčkov. Do hospicu priniesol radosť detský smiech i koledy. V okolitých kaplnkách zase zaznelo vianočné pásmo piesní a slova. Počas adventu deti tiež povzbudili celé spoločenstvo k štedrosti aktivitou Pápežských misijných diel pod názvom Jeden darček naviac.

    A keď nastal dlho očakávaný štedrý deň, skúste si predstaviť, že sa pred Vašimi oknami hmýri kopec ľudí - pastieri, králi, remeselníci, proste obyvatelia Betlehema (alias kelečskí farníci) so svojimi ovečkami, kozami a na koňoch. Ako je to možné? Proste tradícia. Každý rok má pre nich naša multifunkčná garáž otvorené dvere. Odtiaľto potom v sprievode putujú na námestie, aby spevom a slovom pripomenuli obyvateľom Kelče a okolia udalosti spred 2 tisíc rokov.

    Aj keď sa zdá, že medzi štedrou večerou a polnočnou svätou omšou už nie je veľa času na žiadnu akciu, pre nás to bol vzácny čas, vhodný na poďakovanie našim dobrodincom. Tentokrát sme šli v kostýmoch pastierov zvestovať dobrú novinu s misijným kalendárom a sladkou pozornosťou. Niektorých sme prekvapili pri rozbaľovaní darčekov a spievaní kolied.

   Azda si len nemyslíte, že to mohlo skončiť štedrým dňom. Oslovené organizátormi trojkráľovej zbierky sme sa stali sprievodom pre troch kráľov. Spolu sme ich mali deväť ( a po celej Kelči sa ich pohybovalo okolo 70), každý s obrovskou papierovou korunou. Od domu do domu, od bytu do bytu sme koledovali a dávali možnosť obyvateľom Kelče prispieť na podporu Charitných aktivít doma i v zahraničí. Rozdávali sme charitné kalendáriky na nový rok, malé vrecko cukru a na dverách domov sme nechávali trojkráľové označenie.

    Dúfame, že naše misijné príbehy Vás chytili za srdce. Z kelečské studničky sa s Vami lúčime, do skorého – neskorého písania a čítania…                                                          

    Vaše sestry z Kelče

sr.Magdalena, sr. Zuzana a sr. Jozefína


Fotogaléria

01
02
03
03b
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
 • 01
 • 02
 • 03
 • 03b
 • 04
 • 05
 • 06
 • 07
 • 08
 • 09
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 •