Misijné sestry služobnice Ducha Svätého

U nás je momentálne akože zima, čo znamená, že noci sú chladné, ale cez deň to je na krátke rukávy. Takže moja rodina sa celý rok pýta, kedy budeme mať zimu, lebo na fotkách ma vidieť väčšinou v krátkych rukávoch.

 Milá sr. Lucia, milé spolusestry.

Srdečne Vás pozdravujem po dlhšom čase z mojej milovanej Bolívie .Čas tak neuveriteľne rýchlo letí a povinnosti pribúdajú, tak nestíham sledovať, kedy som naposledy písala. Čo mám nové, ako ide život tu u nás, sa vám pokúsim opísať. Jedno je však isté – mám sa dobre a myslím, že som sa tu našla.

U nás je momentálne akože zima, čo znamená, že noci sú chladné, ale cez deň to je na krátke rukávy. Takže moja rodina sa celý rok pýta, kedy budeme mať zimu, lebo na fotkách ma vidieť väčšinou v krátkych rukávoch. V Cochabambe sa so snehom nestretnem, ale na hrebeňoch hôr ho vidieť. Bohu vďaka tu sa chlad dá zvládnuť, ale sú miesta, kde teplota klesá dobre pod nulu a domy sú bez kúrenia. Ja som mala pred nedávnom možnosť zažiť takúto treskúcu zimu, hoci nie zo snehom, ale na krásnom mieste, ktoré sa volá Salar de Uyuni. Ide vlastne o soľnú púšť. Nikde naokolo nič nevidieť, iba samú soľ. S komunitou sme sa tento rok rozhodli, že pôjdeme na toto turistické miesto. sestry po 20 rokov v Bolívii tam boli prvý krát, takže ja mám obrovské privilégium, že po necelom roku som mohla vidieť túto Božiu krásu. Posielam zopár fotiek, aby ste mali predstavu.

Tiež som počas dvojtýždňových ( tu zimných prázdnin) bola na formačnom kurze pre nových misionárov. Stretli sme sa rehoľnici i laici z 9 národností, čo bolo veľmi obohacujúce. Z našich sestier som bola sama, ale boli tiež dvaja verbisti, ktorých poznám ešte z jazykového kurzu – jeden z Ghany a druhý z Indie. Okrem prednášok, modlitieb, rôznych dynamík, tancov a spoločenských delení sa, sme slávili aj kultúrny večer, ktorý bol bohatý na rôzne zvyky, tance, ochutnávky jedál a samozrejme dobrej zábavy. Ďakujem Bohu a aj sestrám za tieto možnosti, lebo to nie je samozrejmosť.

Čo sa týka môjho apoštolátu, som  denne s deťmi a pomáham im s úlohami. Doteraz sme tu mali jednu laičku s Nemecka, ktorá nám tiež pomáhala, ale jej dobrovoľnícka skúsenosť sa skončila, takže práce sa mi nahromadilo viac. Katechézy, stretnutia s rodičmi, výjazdy s deťmi.... je toho požehnane, ale nesťažujem sa.

Asi pred mesiacom som absolvovala chirurgický zákrok so zubom – osmičkou. Začal ma pobolievať a zubárka, ktorá chodí k našim deťom pred vytrhnutím chcela vidieť snímok. ten ukázal, že korene sú pokrivené, tak ma odporučila k chirurgovi.

Ten povedal, že sa to nedá, lebo sa to môže skomplikovať, tak len ma poslal k inému špecialistovi. No a ten so všetkou starostlivosťou, mi ho chirurgicky vytrhol. Ja som bola taká najskôr nahnevaná, že však som bola na všetkých preventívnych prehliadkach pred príchodom do Bolívie, prečo ma ten zub musel začať bolieť? Ale sestry sa smiali, že zub si počkal na najlepšieho odborníka a okrem iného, keby ma nebolel, nepoznala by som najvyhľadávanejšieho chirurga v Cochabambe.

Takže takto si tu žijem, so všetkým, čo život prináša.                                               

Myslím na vás v modlitbách a tiež prosím o vaše sprevádzanie.

S láskou.                                                                                           sr. Sára