Misijné sestry služobnice Ducha Svätého

Prijmite opäť srdečný pozdrav od austrálskej misionárky sestry Magdalény, SSpS.

Milé spolusestry, misijní priatelia a dobrodinci!

Prijmite opäť srdečný pozdrav od austrálskej misionárky sestry Magdalény, SSpS. Už mnohokrát mi bola položená otázka, že odkiaľ pochádzam. Učiteľka sa vo mne nezaprie a tak často je mojou odpoveďou vetička, že som sa narodila v krajine, kde sa nachádza geografické centrum Európy. A toto potom obyčajne otvorí cestu na ďalší rozhovor. No a môžem povedať, že som hrdá na prekrásnu krajinu pod Tatrami, kde som sa narodila a prežila vcelku šťastne 30 rokov života. Snažím sa podržať si materinský jazyk na úrovni a zaujímam sa o dianie doma na Slovensku. V roku 2014 som bola na mojej zatiaľ poslednej dovolenke v rodnom kraji. Tak silnejšie som si vtedy uvedomila, že už polovicu života žijem za hranicami tejto krajiny. Na tohtoročné narodeniny som mala možnosť ísť na dva dni do centra Austrálie. Konečne som mohla zbližšia obdivovať Uluru a Kata Tjuta, miesta kde smerujú cesty skoro všetkých turistov. Tento výlet bol však pre mňa púťou nielen do centra Austrálie, ale aj do toho môjho osobného centra. Ďakovala som Bohu za tú moju dlhoročnú úžasnú cestu, ktorá sa začala v centre Európy a momentálne sa odvíja v centre Austrálie. Ďakovala som mu za všetkých ľudí, ktorí ma na tejto ceste sprevádzali a stále sprevádzajú. Ďakovala som tiež, za všetko to dobro, ktoré som dostala a ktoré som mohla dať. Ďakovala som Bohu za dar rehoľného povolania a za moju rehoľnú rodinu Služobníc Ducha Svätého. Pripojené fotky vám trošku priblížia krásu tohto austrálskeho červeného centra, s ktorou sa chcem s vami aspoň takto podeliť. Pri západe slniečka Uluru a Kata Tjuta menia farbu. Posledné slnečné lúče ich spravia takými krásnymi červenými.

Ako už z mojich predchádzajúcich príspevkov viete, od marca 2011 žijem a misionárčim v Centralnej Austrálii, konkrétne v Alice Springs. Alice Springs je asi 28 tisícové mestečko, ktoré sa tiež nazýva srdcom Austrálie, pretože leží skoro v centre tohto veľkého kontinentu. Ako členka medzinárodnej kongregácie sa veľmi teším, že tu žijem a mám kontakt s ľuďmi skoro z celého sveta. V mojom kontakte s ľuďmi mi pomáha aj to, že mám osobnú skúsenosť ako to je byť utečencom, ktorý žiada o politický azyl. Viem tiež, čo to znamená byť príšelcom v novej krajine bez znalosti reči tejto krajiny. Na vlastnej koži som skúsila, aké je namáhavé naučiť sa dobre novú reč a vžiť sa do novej kultúry. V Alice Springs máme viac ako 15 rôznych kresťanských cirkví a tiež tie nekresťanské. Panuje tu medzi nami dobrý ekumenický duch. Katolícku farnosť spravujú Verbisti. Momentálne je tu v Centrálnej Austrálii 7 Verbistov – jeden kňaz je v Santa Tereza (katolícka osada asi 80 km od Alice Springs) a jeden brat a 5 kňazov je v Alice Springs. Každý jeden z týchto verbistov bol narodený v inej krajine – Austrália, Vietnam, Fiji, Vanuatu, India, Argentína a Južná Kórea. Keď ku tomu pridám moje Slovensko, tak je nás tu 8 členov Arnoldovej rodiny z 8 krajín sveta. Je to ohromné, aj keď niekedy možno trošku problematické. Mojou hlavnou činnosťou v Alice Springs je ešte stále práca na plný úväzok v štátnej asi 200 posteľovej nemocnici. Som zamestnaná ako “Pastoral Care and Chaplaincy Coordinator” a som teda zodpovedná za duchovné doprevádzanie chorých v spolupráci s duchovenstvom rôznych vierovyznaní.

Veľmi sa teším, že tu v Austrálii mám aj slovenskú spolusestru, s ktorou sa mi podarí stretnutie párkrát do roka. Sestra Jana Františka žije v malej komunite v Brisbane. Pripájam fotečku z nášho posledného stretnutia sa. Naša najbližšia slovenská susedka je sestra Jaroslava na PNG. Verbisti tu momentálne nemajú žiadneho Slováka. Nepridá sa ku nám niekto? Radi tu privítame nové misionárky, či misionárov.

           Skôr ako sa s vami, milí čitatelia, takto na diaľku rozlúčim, chcem sa s vami ešte podeliť o jeden zážitok, ktorý ma oslovil a zanechal vo mne stopu. Raz ma v nemocnici na chodbe oslovila jedna z našich upratovačiek a povedala mi len krátku vetu: “Vieš, mali by sme tu mať viacej takých, ako si ty.” Keďže som si nebola istá, čo s tou vetičkou myslí, tak som sa jej na to priamo opýtala. Jej odpoveď ma prekvapila, potešila a povzbudila: “Ty sa na mňa vždy usmeješ, pozdravíš ma a spýtaš sa ma, ako sa mám. Pre mnohých iných zamestnancov nemocnice skoro vôbec neexistujem. Ani sa na mňa nepozrú.” Milí čitatelia, prajem vám a tiež sebe, aby sme vždy boli ochotní a schopní mať oči a hlavne srdce otvorené pre tých druhých, čo sú okolo nás.

S láskou v srdci si na rodné Slovensko spomína a o modlitbu prosí vaša misionárka,

Sr Magdaléna Leutterová, SSpS

(Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.)

Kata Tjuta1
Kata Tjuta2
Kata Tjuta3
Kata Tjuta4
Srs Jana Frantiska a Magdalena
Uluru1
Uluru2
  • Kata Tjuta1
  • Kata Tjuta2
  • Kata Tjuta3
  • Kata Tjuta4
  • Srs Jana Frantiska a Magdalena
  • Uluru1
  • Uluru2
  •